Stoltenberg: NATO neustúpi Rusku v otázke členstva Ukrajiny

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Severoatlantická aliancia odmieta akékoľvek kompromisy ohľadom možného budúceho členstva Ukrajiny v NATO. Vyhlásil to generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg v súvislosti s rozhovormi s Ruskom, ktoré požaduje, aby sa NATO nerozširovalo.

Stoltenberg a veľvyslanci členských krajín sa v pondelok stretli s ukrajinskou vicepremiérkou Olhou Stefanišynovou. Preberali spolu prípravu na stredajšie rokovania s Ruskom, ktorých témou bude napätie na hraniciach s Ukrajinou. Moskva okrem zastavenia rozširovania NATO žiada aj stiahnutie spojeneckých vojsk z východných krajín Aliancie. Stoltenberg vyhlásil, že rozhovory nemusia viesť k vyriešeniu sporu, môžu ale odvrátiť hroziaci konflikt, čo je podľa neho v tejto chvíli najdôležitejšie. Západ má obavy, že Rusko zhromaždilo pri hraniciach s Ukrajinou stotisíc vojakov, aby mohlo v prípade potreby zaútočiť.

„Členovia NATO sú jednotní v názore, že všetky krajiny majú právo vybrať si svoju vlastnú cestu,“ povedal Stoltenberg. Rozhodnúť o prípadnom členstve Ukrajiny, Gruzínska, či ďalších postsovietskych krajín môžu podľa neho len tieto štáty a tridsať členov Aliancie. „Mali by sme dospieť k politickému riešeniu, zabrániť ozbrojenému konfliktu. Ale mali by sme sa pripraviť aj na to, že Rusko dá prednosť konfrontácii pred spoluprácou a rozhodne sa opäť použiť vojenskú silu,“ vyhlásil šéf NATO. Zopakoval spoločnú pozíciu Aliancie, že ak Moskva opäť vtrhne na ukrajinské územie ako v roku 2014, bude čeliť tvrdým ekonomickým sankciám.

Rozhovory Západu s Ruskom sa začali v Ženeve v nedeľu večer. Na pracovnej večeri sa stretol zástupca ruského ministra zahraničia Sergej Rjabkov a námestníčka amerického rezortu diplomacie Wendy Sherman. Ich rozhovory pokračovali aj dnes. V stredu sa Rjabkov stretne s veľvyslancami krajín NATO.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi