Ako dlho ostanú ruskí vojaci v Kazachstane?

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Pôvodne mali prísť do Kazachstanu len na časovo veľmi obmedzenú dobu a pomáhať len ako mierotvorcovia pri strážení vládnych budov. Ruské výsadkári sa však ihneď po príchode zapojili do bojových operácií proti účastníkom nepokojov. Vládnym vojakom pomohli znovu získať letisko v Alma-ate. Z ruskej Štátnej dumy sa teraz ozývajú hlasy poslancov, že by ruskí vojaci mali ostať v Kazachstane navždy.

Vládne jednotky razantne zakročili proti protestom v Alma-ate a zdá sa, že situácia v meste sa upokojila. Reportér BBC hlásil opustené ulice a vojakov strážiacich budovy. Stále sa však občas ozývala streľba. Obchody a banky sú zničené a vyrabované, takže obnovenie bežného života bude trvať dlho.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken varoval, že Kazachstan bude mať teraz problém znížiť závislosť od Ruska a vplyv Moskvy na svoju politiku, keď si ruských vojakov pozval na potlačenie nepokojov. „Myslím si, že jedným z ponaučení z nedávnej histórie je to, že keď sú Rusi vo vašom dome, je niekedy veľmi ťažké ich prinútiť odísť,“ povedal Blinken. Dodal, že presné príčiny na pozvanie zahraničných vojakov budú USA ešte študovať, pretože Kazachstan mal podľa neho dosť síl na to, aby sa s nepokojmi vysporiadal aj sám.

Za pravdu Blinkenovi dávajú niektorí poslanci ruskej Štátnej dumy. Líder parlamentného klubu prokremeľskej strany Spravodlivé Rusko Sergej Mironov sa nechal počuť, že mierový kontingent musí ostať v Kazachstane natrvalo, aby „bojoval proti nežiadúcim javom a chránil rusky hovoriace obyvateľstvo“.

„Naše vojenské jednotky sa môžu stať základom pre vytvorenie systému na potláčanie extrémizmu v Kazachstane. Predkladám na zváženie návrh na rozmiestnenie vojakov v tejto republike na trvalej báze, pretože také riešenie prinesie mier a spokojnosť na dlhé roky,“ povedal Mironov. Jeho návrh podporil aj predseda parlamentného výboru pre záležitosti Spoločenstva nezávislých štátov Leonid Kalašnikov z komunistickej strany. „Ostanú tam navždy,“ vyhlásil.

Turecké noviny Akit informovali, že Moskva si pred vyslaním svojich vojakov stanovila niekoľko podmienok, ktoré musí Kazachstan splniť. Ide o uznanie Krymu za ruské územie, vytvorenie ruských vojenských základní, autonómiu pre rusky hovoriacu menšinu a návrat ruštiny ako štátneho jazyka.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky