Lukašenko si chce „vziať späť Ukrajinu“ a podporuje kazašského prezidenta

Zdroj foto: Presidential Press and Information Office
Zdroj foto: Presidential Press and Information Office

Bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko chce opäť spojiť bývalé zväzové republiky ZSSR. Povedal to vo vianočnom prejave. Pravoslávni veriaci slávili Vianoce vo štvrtok 6. januára.

„Tento rok bude rokom premeny štátov na zväzy. Mali by sme sa zjednotiť s našimi bratmi: Tuskom, Kazachstanom a Ukrajinou. Urobíme všetko pre to, aby sme si vzali späť Ukrajinu!“ vyhlásil Lukašenko. Bieloruský diktátor je známy horkokrvnými výrokmi. Na prelome novembra a decembra chcel požiadať ruského prezidenta Vladimira Putina o rozmiestnenie jadrových zbraní v jeho krajine. Samotný Putin sa vtedy od jeho vyhlásení dištancoval a označil ich za jednostranné.

Bielorusko sa tiež na žiadosť kazašského prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva angažuje v Kazachstane. Vyslalo tam 500-člennú špeciálnu jednotku. Tritisíc výsadkárov poslalo do Kazachstanu aj Rusko. Vojaci z postsovietskej Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti majú v krajine oficiálne pôsobiť ako mierotvorcovia a strážiť vládne objekty. Ruskí výsadkári sa však ihneď po príchode zapojili do dobýjania letiska v Alma-ate, ktoré bolo obsadené demonštrantmi.

Prezident Tokajev povolil vojakom a policajtom strieľať bez vyzvania. Odmietol tiež mierové riešenie krízy a vyhlásil, že s účastníkmi demonštrácií nebude vyjednávať. Označil ich za zločincov a banditov, s ktorými nie je možné vyjednávať, ale treba ich zničiť. Podľa oficiálnych údajov zomrelo pri nepokojoch 18 policajtov a 26 demonštrantov. Tieto čísla nie je možné overiť.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky