Krviprelievanie v Kazachstane, Rusko posiela vojakov

Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Russian Defense Ministry Press Service

Protesty vyvolané skokovým nárastom cien pohonných hmôt prerástli v Kazachstane do rozsiahlych protivládnych protestov. Násilnosti v uliciach si vyžiadali desiatky obetí. Prezident Kasym-Žomart Tokajev požiadal o pomoc krajiny postsovietskej Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. V Kazachstane sa tak rozbieha zahraničná vojenská operácia pod vedením Ruska.

Protesty sa začali tento týždeň po tom, čo vláda zrušila zastropovanie ceny kvapalného plynu. Na LPG pritom v Kazachstane jazdí väčšina áut. Ich majiteľom sa zo dňa na deň zdvojnásobili ceny pohonných látok. Prakticky okamžite však prerástli do širších protestov proti vláde. Ako poznamenáva BBC, Kazachstan je autoritárskou krajinou bez slobodných volieb. Vládna strana pravidelne dostáva takmer 100 % hlasov. Občania tak nemajú možnosť vyjadriť svoj názor vo voľbách, ale jedine protestami. A tie rozhodne neboli pokojné. Demonštranti sa ozbrojili a v stredu podpálili úrad starostu Alma-aty a prezidentskú rezidenciu.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil, že nepokoje sú dielom „teroristických gangov vycvičených v zahraničí.“ Požiadal tiež o pomoc pri potlačení protestov vojenskú alianciu pod vedením Ruska –  Organizáciu zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Podľa tejto aliancie ide o mierovú misiu a vojaci majú chrániť štátne a vojenské zariadenia. Rusko poslalo do Kazachstanu 3 000 výsadkárov, prví už aj dorazili na miesto. Bielorusko posiela 500 vojakov, Tadžikistan 200 a Arménsko 70.

Vláda Kazachstanu dnes oznámila, že opäť zavádza na šesť mesiacov strop pre ceny LPG. Rovnaký strop zavádza aj pre ceny benzínu a nafty. Protesty to však už nijak neovplyvnilo. Podľa posledných informácií došlo v meste Alma-ata k prestrelke polície a demonštrantov, ktorí odmietli po výzve opustiť námestie. Oficiálne štátne zdroje informovali o „likvidácii desiatok útočníkov na vládne budovy“. Zabitých bolo aj najmenej 18 policajtov a vyše 700 príslušníkov poriadkových síl bolo zranených. Len v Alma-ate bolo zatknutých dvetisíc ľudí.

Situácia v Alma-aty podľa svedkov pripomína apokalypsu. Všade je dym z požiarov budov a vozidiel. Pred čerpacími stanicami, ktoré ešte nezavreli, sa tvoria nekonečné rady. Mnohé autá jazdia bez registračných značiek a vojaci po nich strieľajú. Obchody sú buď zavreté alebo vyrabované. Obyvatelia sa márne snažia zohnať jedlo. Pre zničené bankomaty a zablokovaný internet sa nedá vybrať hotovosť.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky