V éteri odzneli piesne vojnového veterána V. Strmeňa

Zdroj foto: MO SR / Pavol Vitko
Zdroj foto: MO SR / Pavol Vitko

Poslucháči si mohli vypočuť partizánske piesne, ktoré nahral 93-ročný vojnový veterán Vladimír Strmeň s profesionálnymi hudobníkmi. Sen mu pomohla splniť Vojenská hudba Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickým štúdiom RTVS a s Vojenskou podpornou nadáciou. Výsledok ich spolupráce odznel v premiére v spoločnom vysielaní všetkých troch štúdií Rádia Regina v pondelok 3. januára 2022 o 20.05 hod v relácii Kapela hraj!

Ako informovala webová stránka Ministerstva obrany SR, dve dobové piesne podľa osobných záznamov a nápevov V. Strmeňa zaranžoval hudobný skladateľ desiatnik Jakub Laco. Na jeseň ich nahrala Vojenská hudba B. Bystrica s dirigentom kapitánom Jánom Goliašom.

„Som šťastný, že sa to podarilo. Pri nahrávaní som spomínal na svojich kamarátov z partizánskych oddielov majora Morozova, kapitána Sokolova, či z jednotky Mstitelia. Spieval som hlavne na pamiatku všetkých, ktorí mali odvahu a guráž bojovať proti nacistom. No a zaspievať si s takými vynikajúcimi hudobníkmi, akí sú vo Vojenskej hudbe Banská Bystrica, bolo pre mňa obrovským zážitkom,“citovala stránka MO SR pána Strmeňa.

Pre Vladimíra Strmeňa je hudba celoživotnou láskou. V roku 1942 nastúpil ako 14-ročný elév k vojenskej hudbe v Banskej Bystrici. Učil sa hrať na tubu a trombón. Po vypuknutí Slovenského národného povstania ho jeho velitelia ako neplnoletého poslali domov, ale on sa vo svojom rodisku na Starých Horách už 1. septembra 1944 pridal k partizánom. Zúčastnil sa na ústupových bojoch, bol zranený a v horách s partizánmi vydržal, až kým sa jeho jednotka nespojila v Poprade s postupujúcim 1. čs. armádnym zborom. Po vojne bol dlhé roky kapelníkom dychovej hudby Tesla Banská Bystrica.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky