V éteri odzneli piesne vojnového veterána V. Strmeňa

Zdroj foto: MO SR / Pavol Vitko
Zdroj foto: MO SR / Pavol Vitko

Poslucháči si mohli vypočuť partizánske piesne, ktoré nahral 93-ročný vojnový veterán Vladimír Strmeň s profesionálnymi hudobníkmi. Sen mu pomohla splniť Vojenská hudba Banská Bystrica v spolupráci s banskobystrickým štúdiom RTVS a s Vojenskou podpornou nadáciou. Výsledok ich spolupráce odznel v premiére v spoločnom vysielaní všetkých troch štúdií Rádia Regina v pondelok 3. januára 2022 o 20.05 hod v relácii Kapela hraj!

Ako informovala webová stránka Ministerstva obrany SR, dve dobové piesne podľa osobných záznamov a nápevov V. Strmeňa zaranžoval hudobný skladateľ desiatnik Jakub Laco. Na jeseň ich nahrala Vojenská hudba B. Bystrica s dirigentom kapitánom Jánom Goliašom.

„Som šťastný, že sa to podarilo. Pri nahrávaní som spomínal na svojich kamarátov z partizánskych oddielov majora Morozova, kapitána Sokolova, či z jednotky Mstitelia. Spieval som hlavne na pamiatku všetkých, ktorí mali odvahu a guráž bojovať proti nacistom. No a zaspievať si s takými vynikajúcimi hudobníkmi, akí sú vo Vojenskej hudbe Banská Bystrica, bolo pre mňa obrovským zážitkom,“citovala stránka MO SR pána Strmeňa.

Pre Vladimíra Strmeňa je hudba celoživotnou láskou. V roku 1942 nastúpil ako 14-ročný elév k vojenskej hudbe v Banskej Bystrici. Učil sa hrať na tubu a trombón. Po vypuknutí Slovenského národného povstania ho jeho velitelia ako neplnoletého poslali domov, ale on sa vo svojom rodisku na Starých Horách už 1. septembra 1944 pridal k partizánom. Zúčastnil sa na ústupových bojoch, bol zranený a v horách s partizánmi vydržal, až kým sa jeho jednotka nespojila v Poprade s postupujúcim 1. čs. armádnym zborom. Po vojne bol dlhé roky kapelníkom dychovej hudby Tesla Banská Bystrica.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi