Veľmoci sa zhodli, že treba zabrániť jadrovej vojne

Zdroj foto: Voice of America
Zdroj foto: Voice of America

Británia, Čína, Francúzsko, Rusko a USA sa zhodli, že treba zabrániť vojne medzi jadrovými mocnosťami a ďalším pretekom v zbrojení. Moskva iniciovala spoločné vyhlásenie, ktoré všetkých päť štátov v pondelok publikovalo na svojich oficiálnych vládnych stránkach.

Krajiny, ktoré vyhlásenie podpísali, sú jadrové mocnosti a zároveň sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN. „Vyhlasujeme, že v nukleárnej vojne nemôže byť víťaz a nesmie byť nikdy rozpútaná,“ uvádza sa v texte. „Vzhľadom na to, že použitie jadrových zbraní by malo ďalekosiahle dôsledky, potvrdzujeme tiež, že jadrové zbrane – pokiaľ budú existovať – by mali slúžiť k obranným účelom, odrádzať od agresie a predchádzať vojne. Sme presvedčení, že treba zabrániť ďalšiemu šíreniu týchto zbraní,“ napísalo päť krajín s tým, že pri zabraňovaní rozširovania nukleárnych zbraní budú pracovať v rámci medzinárodných dohôd a zmlúv.

V New Yorku sa 4. januára mala začať 10. hodnotiaca konferencia Zmluvy o nešírení jadrových zbraní. Rusko iniciovalo spoločné vyhlásenie práve v súvislosti s jej začiatkom. Pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu v USA však hodnotiacu konferenciu odložili. Napriek tomu sa jadrové mocnosti dohodli, že vyhlásenie zverejnia. Jeho význam je totiž dostatočný aj samostatne a mohol by prispieť k zmierneniu napätia vo svete.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky