Biden telefonoval s ukrajinským prezidentom

Zdroj foto: White House
Zdroj foto: White House

Americký prezident Joe Biden v nedeľu večer nášho času telefonoval so svojím ukrajinským kolegom Volodymyrom Zelenským. Obaja podporujú diplomatické riešenie krízy na rusko-ukrajinských hraniciach, uviedol Biely dom. No v prípade, že bude Rusko ďalej útočiť na Ukrajinu, USA so svojimi spojencami budú dôrazne reagovať, povedal Biden.

Telefonát so Zelenským nasledoval niekoľko dní po Bidenovom rozhovore s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. USA a ich spojenci sa pripravujú na priame rokovania s Ruskom, ktoré sa majú začať v Ženeve už túto nedeľu, 9. januára. Západ obviňuje Rusko, že hromadí vojakov na hraniciach s Ukrajinou. Moskva, naopak, popiera, že by chystala inváziu na Ukrajinu a obviňuje NATO z agresie.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki uviedla, že Biden Zelenskému zdôraznil záväzok držať sa princípu „nič o vás bez vás“, čo znamená, že USA nebudú rokovať o politike ovplyvňujúcej Európu bez toho, aby sa do toho zapojili aj spojenci. Biden podľa Psaki zároveň opäť potvrdil, že Spojené štáty podporujú zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Zelenskyj po telefonáte uviedol na sociálnej sieti Twitter, že s americkým prezidentom hovorili o spoločných krokoch Ukrajiny, USA a ďalších partnerov na „udržiavanie mieru v Európe a zabránenie ďalšej eskalácii“. Diskutovali podľa neho aj o reformách a o deoligarchizácii. „Vážime si neochvejnú podporu Ukrajiny,“ napísal Zelenskyj.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi