Prezidentka ocenila našich vojakov

Zdroj foto: MOSR / KOd
Zdroj foto: MOSR / KOd

K predvianočnej návšteve prezidentky SR Zuzany Čaputovej u našich vojakov v Lotyšsku sa ešte vraciame prostredníctvom videa. Hlavná veliteľka Ozbrojených síl SR na základni v Ādaži ocenila pôsobenie slovenských vojakov v rámci operácie Posilnená predsunutá prítomnosť NATO. Vyzdvihla tiež nasadenú slovenskú techniku, nové samohybné kanónové húfnice Zuzana 2.

„Som rada, že sa táto návšteva tesne pred Vianocami mohla uskutočniť, napriek ťažkej covidovej dobe. Je to istá tradícia, že hlava štátu navštívi jeden z kontingentov. Tento v Lotyšsku je v podstate najväčší v prepočte na počet obyvateľov,“ skonštatovala Čaputová s tým, že prínos slovenských vojakov ocenil aj lotyšský prezident Egils Levits.

Vojakom v Lotyšsku sa za službu poďakoval aj minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Daniel Zmeko. V decembri sa uskutočnila už piata rotácia príslušníkov Ozbrojených síl SR, v rámci ktorej bola do Ādaži vyslaná 1. palebná batéria z Michaloviec – 135 vojakov spolu s deviatimi modernými samohybnými kanónovými húfnicami Zuzana 2. Slovenská republika sa k operácii pripojila v roku 2018 a mandát na pôsobenie v nej schválila NR SR až do jej ukončenia. Slovenskí vojaci spolupracujú v Lotyšsku s ozbrojenými silami Kanady, Albánska, Českej republiky, Slovinska, Talianska, Španielska a Poľska.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky