Biden telefonoval hodinu s Putinom

Zdroj foto: White House
Zdroj foto: White House

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok hodinu telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Rozhovor si vyžiadala ruská strana a bol tento mesiac už druhý. Hlavnou témou bolo napätie okolo Ukrajiny.

Obaja lídri diskutovali o nadchádzajúcich priamych rokovaniach, ktoré sa začnú 10. januára. Ich témou je situácia v Európe. Biely dom vyhlásil, že pred telefonátom s Putinom sa poradil s európskymi lídrami, aby koordinovali spoločnú odpoveď. Biden sa chystal ponúknuť Putinovi „diplomatickú cestu“, ale zároveň zopakoval „vážne znepokojenie“ nad hromadením ruských vojsk na hraniciach.

Biden Putinovi povedal, že USA a ich spojenci budú reagovať, ak Kremeľ pristúpi „k ďalšej invázii na Ukrajinu“. Ruský prezident vyhlásil, že uvalenie nových sankcií kvôli Ukrajine môže viesť k úplnému rozbitiu vzťahov medzi Moskvou a Západom. Takéto sankcie by podľa neho boli „kolosálnou chybou“.

Rusko odmieta, že plánuje útok na Ukrajinu. Vojská na hraniciach sú tam podľa Kremľa len kvôli cvičeniu. V stredu Putin oznámil, že čoskoro sa bude konať ďalšie spoločné cvičenie s Bieloruskom.

Ukrajina nie je členom NATO, no má s Alianciou úzke vzťahy. Rusko žiada NATO, aby sa prestalo ďalej rozširovať a aby stiahlo vojská z územia svojich východných členov. Toto ultimátum Aliancia odmieta.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky