Americké prieskumné lietadlá nad Ukrajinou

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Ukrajina povolila prieskumné lety amerických lietadiel nad svojím územím. Kombinácia verejne dostupných letových záznamov a ostrozrakých fotografov na zemi spôsobila, že informácie o týchto letoch sa vzápätí objavili aj na sociálnych sieťach.

Zo základne Ramstein v Nemecku vzlietol 27. decembra stroj E-8C Joint STARS. Opakovane prelietaval pozdĺž frontovej línie v Donbase, ale neprekročil ju. To ani nepotreboval. Jeho radar dokázal aj bez toho sledovať celé územie kontrolované proruskými povstalcami. V jednom okamihu môže pokrývať až 50 000 štvorcových kilometrov a simultánne dokáže sledovať 600 vozidiel na vzdialenosť 250 km. Malé objekty nerozozná, ale pri zachytených vozidlách vie rozlíšiť, či sa jedná o tanky alebo napríklad nákladné autá. Získal tak presné informácie o vojenskej technike na Donbase.

K stroju E-8C sa pridal aj ďalší prieskumník. V druhom prípade išlo o RC-135V Rivet Joint, ktorý odštartoval zo základne Souda Bay na Kréte. Toto lietadlo sa špecializuje na zachytávanie rádiových signálov a ďalších foriem elektronickej komunikácie. Túto komunikáciu dokáže zachytiť v širokom spektre formátov a následne ju vyhodnocujú špecialisti. RC-135V sa priblížil na vzdialenosť 60 km k frontovej línii na Donbase, ale preletel aj pozdĺž ukrajinsko-ruskej hranice. Komunikáciu dokáže zachytiť do vzdialenosti 450 až 500 km.

Podľa západných vojenských analytikov je málo pravdepodobné, že podobné prieskumné lety špecializovaných strojov amerického letectva neprebehli nad Ukrajinou už predtým. Teraz však ide o prvé známe prípady. Na mieste je preto otázka, či ich prakticky „verejné“ vykonanie nebolo zámerom. V čase rastúceho napätia vyvolaného hromadením ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach tak chceli Američania dať Rusom najavo, že majú presné záznamy o ich počte a činnosti.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky