Richard Marcinko bol legendou už počas života. Zakladateľ elitnej protiteroristickej jednotky amerického námorníctva SEAL Team Six počas vianočných sviatkov zomrel vo veku 81 rokov. Podľa rodiny bol príčinou smrti infarkt.
Marcinko sa narodil 21. novembra 1940 v Lansforde v Pensylvánii, no mal slovenských predkov. Jeho starý otec bol baník a Marcinko spomínal, že húževnatosť zdedil po ňom. Nedokončil strednú školu a namiesto toho sa v roku 1958 prihlásil do námorníctva. Najprv bol radista, no v roku 1961 dokončil tréning žabích mužov. Tak prezývali potápačské demoličné tímy, ktoré boli predchodcami špeciálnych jednotiek SEALs. V roku 1965 dokončil dôstojnícku školu a v jednotke SEAL Team Two absolvoval dve operačné nasadenia vo Vietname, kde viedol viacero úspešných akcií. Dostal za ne rad vyznamenaní a stúpal aj po hodnostnom rebríčku.
V roku 1980 sa americký pokus o záchranu rukojemníkov v Iráne skončil úplným fiaskom. Marcinka vtedy poverili zostavením novej protiteroristickej jednotky, ktorá by bola ešte špecializovanejšia ako doterajšie dva tímy SEALs. Aby zmiatol sovietsku rozviedku, nazval nový útvar SEAL Team Six. Malo to naznačovať, že Američania majú tímov SEALs dvakrát viac, ako tomu bolo v skutočnosti.
Vtedy sa naplno prejavila jeho voľnomyšlienkárska povaha a pohŕdanie pravidlami. Spoločné popíjanie považoval za dôležitý prvok pestovania solidarity v jednotke. Náborové pohovory s kandidátmi mali najčastejšie podobu posedenia v bare. Pri akcii však bola najdôležitejšia odvaha, vynaliezavosť a snaha za každú cenu dosiahnuť cieľ. To všetko dokopy už vtedy vytvorilo okolo jednotiek SEALs aureolu tvrdých, no trochu nerozvážnych chlapov, ktorí nehľadia na nebezpečenstvo. Marcinko sa na tejto povesti s radosťou podieľal akčnými knihami, ktoré písal po odchode do civilu.
SEAL Team Six viedol tri roky (1980-83), hoci v námorníctve bolo vtedy zvykom striedať velenie po dvoch rokoch. Jednotke vštepil ráz, ktorý sa jej držal aj dlho po jeho odchode. Viacerých mladých dôstojníkov, ktorým sa zdala príliš nedisciplinovaná a snažili sa v nej sprísniť pravidlá, z nej jednoducho vyštvali. Na druhej strane, prideľovali jej príslušníkom tie najťažšie vojenské úlohy a oni ich úspešne plnili. Je to jediná jednotka, ktorá trénuje znovu získavanie jadrových zbraní, ktoré by prípadne padli do rúk nepriateľa. Vari najväčšiu pozornosť si SEAL Team Six získal vďaka účasti na zabití Usámu bin Ládina v Pakistane v máji 2011.
To však už bol Marcinko dávno v civile a dokonca mal za sebou aj pobyt vo väzení. V roku 1990 ho odsúdili na 21 mesiacov za korupciu pri vojenských zákazkách. On však neustále trval na svojej nevine. V čase smrti viedol súkromnú firmu na bezpečnostné poradenstvo. Mal tiež úspešnú kariéru v médiách – okrem vydávania kníh mal vlastné programy v rozhlase a bol poradcom pre televízie.
Ostala po ňom manželka Nancy a šesť detí – dcéry Brandy, Tiffany, Hailey a Kathy-Ann a synovia Matthew a Ritchie. S prvou manželkou Kathy sa rozviedol. Zomrel 25. decembra vo svojom dome vo Fauquier County vo Virgínii.