Stíhačky NATO vzlietli k ruským strojom 290-krát

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Stíhačky Severoatlantickej aliancie tento rok vzlietli spolu 290-krát, aby zachytili ruské lietadlá blížiace sa k vzdušnému priestoru niektorej z členských štátov. Najčastejšie sa tak dialo na severovýchode Európy v Pobaltí.

Litva, Lotyšsko a Estónsko nemajú vlastné stíhacie letectvo. O ich ochranu sa starajú stíhačky iných štátov NATO, ktoré sa v Pobaltí striedajú. Ruské stroje majú vo zvyku lietať bez zapnutých identifikátorov a keď sa blížia k vzdušnému priestoru NATO, stíhačky vyštartujú, aby ich preverili. V roku 2021 takto zachytili ruské lietadlá v 290 prípadoch z celkových 370 štartov. „Vo všeobecnosti prebehli tieto misie bez incidentov a stíhačky NATO vzlietli preto, aby identifikovali blížiace sa lietadlo a vyprevadili ho von z oblasti. Len veľmi málo zachytených letov preniklo do spojeneckého vzdušného priestoru,“ uviedlo NATO vo vyhlásení.

V posledných rokoch, kedy narástlo napätie medzi NATO a Ruskom, sú takéto lety bežné. V roku 2020 ich bolo ešte viac, keď spojenecké stíhačky zachytili blížiace sa ruské stroje až 350-krát. To je prakticky jeden prípad denne.

V ktoromkoľvek okamihu dňa je v celej Európe v pohotovosti vyše 60 lietadiel NATO, ktorých úlohou je reagovať na neidentifikované lety. Môže ísť o civilné stroje, ktoré z nejakého dôvodu prestali komunikovať s pozemnými dispečermi. Príčinou môžu byť technické problémy, ale aj únos. Preto sú vojenské lety s vypnutými identifikátormi veľmi nezodpovedné.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky