Rokovania s Ruskom sa začnú 10. januára

Zdroj: CTBTO
Zdroj: CTBTO

Rusko oznámilo, že rokovania s USA o požiadavkách Moskvy voči NATO sa začnú hneď po sviatkoch. Kremeľ tak vytrvalo ignoruje Európu, hoci tej sa jeho požiadavky týkajú najviac.

Po tom, čo generálny tajomník Aliancie Jens Stoltenberg oznámil, že chce zvolať Radu NATO-Rusko na 12. januára, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že rokovania s USA sa začnú hneď po novoročných sviatkoch. Tie sa v Rusku končia 9. januára. Na Stoltenbergov návrh zatiaľ Kremeľ konkrétne nereagoval, rovnako nespresnil ani miesto a čas bezpečnostných rokovaní s USA.

A hoci Moskva ignoruje európsku časť NATO, tá neignoruje ju. Najnovšie turecká vláda vyzvala Rusko, aby stiahlo svoje neprijateľné a jednostranné návrhy, podľa ktorých sa má Severoatlantická aliancia prestať rozširovať a jej vojaci sa majú stiahnuť z východných členských krajín. „Aby bola ponuka prijatá, musí byť prijateľná pre obe strany. Jednostranný a obmedzujúci prístup nebude akceptovaný, nech už príde z ktorejkoľvek strany,“ povedal turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Çavuşoglu s tým, že NATO môže žiadať rovnaké záruky od Ruska. Çavuşoglu vyzval Kremeľ, aby zvolil konštruktívny prístup a súhlasil s priamym rokovaním, ktoré navrhol Stoltenberg.

Doplnenie:

Biely dom oznámil, že rokovania s Ruskom sa začnú 10. januára. Následne majú 12. januára prebehnúť aj rokovania s NATO. Moskva tieto dátumy potvrdila,. Námestník ruského ministerstva zahraničných vecí Sergej Rjabkov vyhlásil, že doterajšie americké odpovede na požiadavky Kremľa boli iba „abstraktné“ a preto je kľúčové, aby sa ruskí vojenskí činitelia zapojili aj do rokovaní s NATO. Aliancia aj USA pritom opakovane Rusko upozorňovali, že ak chce rokovať o Európe a Ukrajine, musí to byť aj za účasti Európy a Ukrajiny.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky