Stoltenberg chce zvolať Radu NATO-Rusko

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg chce 12. januára zvolať rokovanie Rady NATO-Rusko. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí potvrdila prijatie návrhu s tým, že formát a termín rokovaní Moskva zvažuje.

Kremeľ nedávno predložil USA dva návrhy zmlúv, podľa ktorých by sa NATO už viac nerozširovalo a v krajinách, ktoré do Aliancie vstúpili po roku 1997, by nerozmiestňovalo svoje vojská. Washington vyjadril ochotu rokovať, ale s tým, že o európskych krajinách sa musia rozhodovať tieto krajiny samotné. Aj Jens Stoltenberg povedal, že sú možné ústupky, ale rozhodne nie v základných princípoch, ktoré ruské návrhy zmlúv obmedzujú.

Generálny tajomník NATO vyhlásil, že chce s Moskvou na budúci rok čo najskôr začať zmysluplný dialóg. Rada NATO-Rusko sa naposledy zišla v júli 2019. Pokusy o ďalšie rokovania odvtedy zakaždým stroskotali – aj preto, že Rusko nechce o Ukrajine rokovať v tomto formáte.

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyhlásil, že ak Západ jeho požiadavky rýchlo nesplní, Moskva podnikne „adekvátne vojensko-technické kroky“. Zopakoval, že Západ robí agresívne kroky na prahu Ruska. Západ, naopak, viní z agresie voči svojim susedom Kremeľ.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky