Vianočný príhovor Jensa Stoltenberga vojakom a veteránom NATO

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Srdečné pozdravy všetkým mužom a ženám slúžiacim v ozbrojených silách NATO.

Ako sa rok chýli ku koncu, chcel by som poďakovať všetkým, ktorí slúžia a ktorí slúžili pod zástavou NATO, za obete ktoré prinášate vy a vaše rodiny každý deň. Za našu slobodu a našu bezpečnosť.

Stretávať sa s mužmi a ženami v uniformách je jedným z najväčších privilégií v mojej funkcii. Bolo mi veľkým potešením stretnúť mnohých z vás opäť aj osobne tento rok. Na našej mierovej misii v Kosove. Na palube HMS Queen Elizabeth počas cvičenia Steadfast Defender. A najnovšie v našej mnohonárodnej bojovej skupine v Lotyšsku.

Chcem pri tejto príležitosti poďakovať aj našim veteránom. Osobitne tým, ktorí slúžili v Afganistane. Viac ako dvadsať rokov nebol z Afganistanu zorganizovaný teroristický útok proti našim krajinám. Dlžíme vám za to. A skladám hold tým, ktorí za našu slobodu priniesli najvyššiu obeť.

Ako sa pozeráme do nového roka a na náš summit v Madride, prispôsobujeme našu Alianciu tak, aby čelila svetu, ktorý je nebezpečnejší a súťaživejší. Zlepšujeme sa, aby sme čelili všetkým hrozbám a výzvam. Na zemi, na mori, vo vzduchu, vo vesmíre aj v kyberpriestore.

To sa začína pri silných a schopných ozbrojených silách. Začína sa to pri vás. Predstavujete ducha a silu našej Aliancie. Všetci za jedného a jeden za všetkých.

Želám vám aj vašim rodinám všetko najlepšie na sviatky. A ďakujem za všetko, čo robíte, aby ste držali NATO silné. Aby ste nás všetkých držali v bezpečí.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky