Pobaltské štáty spoločne nakúpia americké raketomety

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Estónsko, Litva a Lotyšsko sa dohodli na vytvorení spoločnej vojenskej zóny, aby mohli lepšie koordinovať svoju obranu. Pobaltské štáty budú tiež spoločne postupovať pri získavaní amerických raketometov M270 MLRS.

„Rozhodli sme sa vytvoriť spoločný pobaltský operačný priestor, čo vytvára základ pre dohodu na operačných postupoch a záväzok poskytovať si vzájomnú pomoc v prípade ohrozenia a spoločné vojenské plánovanie,“ vyhlásil lotyšský minister obrany Artis Pabriks.

Spolu s litovským kolegom Arvydasom Anušauskasom a estónskym ministrom Kalle Laanetom sa v utorok v Kaunase dohodli aj na spoločnom regionálnom projekte na zvýšenie obranných schopností. Jeho výsledkom by malo byť zavedenie raketometov MLRS vo všetkých pobaltských štátoch. Tie si vďaka tomu podelia náklady na logistiku, údržbu či výcvik.

M270 MLRS je americký samohybný raketomet na pásovom podvozku, ktorý vyvinuli v 80. rokoch minulého storočia a odvtedy prešiel viacerými modernizáciami. Môže odpaľovať buď 12 menších rakiet kalibru 227 mm alebo dve veľké rakety kalibru 610 mm. Menšie rakety majú dosah 32 až 70 km a môžu byť navádzané pomocou GPS. Jedna salva dokáže submuníciou pokryť jeden štvorcový kilometer. Rakety väčšieho kalibru majú dosah až 300 km.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi