Zhorela nová ruská korveta

Zdroj foto: Rosoboronoexport
Zdroj foto: Rosoboronoexport

V lodeniciach v Petrohrade zhorela nová ruská korveta, ktorú tam práve dokončovali. Škody podľa prvých odhadov prevýšili 200 miliónov eur a zatiaľ nie je jasné, či sa loď podarí opraviť.

Korveta Provornyj je druhým plavidlom triedy Gremjaščij. Kým prvú loď tejto triedy pred rokom zaradili do služby v Tichomorskej flotile, Provornyj spustili na vodu v septembri 2019 a do služby mal vstúpiť koncom roka 2022. Tretiu loď Bujnyj začali toto leto stavať a ďalšie tri sú objednané.

Provornyj dokončovali v lodeniciach Severnaja Verf v Petrohrade. V piatok na korvete vypukol silný požiar, ktorý postupne zachvátil takmer celú palubu. Oheň hasilo takmer 170 požiarnikov. Traja pracovníci lodeníc utrpeli zranenia. Našťastie, nikto neprišiel o život.

Nástavby lode boli úplne zničené, no samotný trup by podľa správ z lodenice nemal byť poškodený. Zatiaľ nie je jasné, či sa ruské námorníctvo rozhodne loď zošrotovať alebo postaviť úplne nové nástavby. Aj v prípade druhej varianty sa však vstup lode do služby oneskorí najmenej o dva roky oproti pôvodnému plánu.

Triedu Gremjaščij označujú v Rusku ako korvety, no rozmermi a výzbrojou tieto lode zodpovedajú skôr fregatám a tak ich aj NATO klasifikuje. Majú dĺžku 106 m, výtlak 2 500 ton a posádku 100 námorníkov. Výzbroj tvorí kanón kalibru 100 mm a dva rýchlopalné systémy kalibru 30 mm. Lode majú odpaľovacie šachty pre osem striel s plochou dráhou letu a 16 šácht pre strely proti lietadlám. Kanóny a rakety dopĺňa osem torpédometov kalibru 324 mm.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky