Prvý britský zostrel od Falklandskej vojny

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Stíhačka Eurofighter Typhoon britského kráľovského letectva (RAF) zostrelila malý nepriateľský dron nad južnou Sýriou. Je to prvýkrát od vojny o Falklandy pred 39 rokmi, čo britské ozbrojené sily zostrelili nejaké protivníkove lietadlo.

Britské ministersatvo obrany informovalo, že dva Typhoony vo verzii FGR4 boli v utorok 14. decembra na hliadkovom lete zo základne na Cypre, keď ich požiadali o preverenie dronu nad Sýriou. Ten sa pohyboval v blízkosti koaličnej základne Al Tanf pri hraniciach s Irakom a bol vyhodnotený ako hrozba pre spojenecké vojská, ktoré v oblasti bojujú so zvyškami teroristickej organizácie Islamský štát.

Piloti stíhačiek dron našli, identifikovali a zničili raketou vzduch-vzduch ASRAAM. Ide o raketu krátkeho dosahu navádzanú teplom. Jej hlavica má hmotnosť 10 kg a dosah je okolo 25 km. Britská BBC citovala zdroje z prostredia obrany, podľa ktorých vzdušné stretnutie prebehlo na veľmi krátku vzdialenosť a piloti mali dron vo vizuálnom dosahu. Zasiahli ho aj napriek jeho malým rozmerom a nízkej rýchlosti.

Išlo o prvý vzdušný stret pre britské Typhoony a tiež prvý takýto incident nad Irakom a Sýriou pre celé RAF. Britské ministerstvo obrany neuviedlo, komu dron patril. Médiá špekulujú, že ho mohol ovládať Islamský štát alebo Iránom podporované milície.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky