Prvý britský zostrel od Falklandskej vojny

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Stíhačka Eurofighter Typhoon britského kráľovského letectva (RAF) zostrelila malý nepriateľský dron nad južnou Sýriou. Je to prvýkrát od vojny o Falklandy pred 39 rokmi, čo britské ozbrojené sily zostrelili nejaké protivníkove lietadlo.

Britské ministersatvo obrany informovalo, že dva Typhoony vo verzii FGR4 boli v utorok 14. decembra na hliadkovom lete zo základne na Cypre, keď ich požiadali o preverenie dronu nad Sýriou. Ten sa pohyboval v blízkosti koaličnej základne Al Tanf pri hraniciach s Irakom a bol vyhodnotený ako hrozba pre spojenecké vojská, ktoré v oblasti bojujú so zvyškami teroristickej organizácie Islamský štát.

Piloti stíhačiek dron našli, identifikovali a zničili raketou vzduch-vzduch ASRAAM. Ide o raketu krátkeho dosahu navádzanú teplom. Jej hlavica má hmotnosť 10 kg a dosah je okolo 25 km. Britská BBC citovala zdroje z prostredia obrany, podľa ktorých vzdušné stretnutie prebehlo na veľmi krátku vzdialenosť a piloti mali dron vo vizuálnom dosahu. Zasiahli ho aj napriek jeho malým rozmerom a nízkej rýchlosti.

Išlo o prvý vzdušný stret pre britské Typhoony a tiež prvý takýto incident nad Irakom a Sýriou pre celé RAF. Britské ministerstvo obrany neuviedlo, komu dron patril. Médiá špekulujú, že ho mohol ovládať Islamský štát alebo Iránom podporované milície.

22. júla 2024

Prvé dve stíhačky F-16 sú už na Slovensku

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M