Dostali najvyššie vyznamenania

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Americký prezident Joe Biden udelil najvyššie vyznamenanie trom vojakom. Bol medzi nimi aj prvý černošský vojak, ktorý dostal Medailu cti od čias vojny vo Vietname.

Všetci traja vojaci dostali vyznamenanie za to, že pod paľbou nepriateľa zachránili iných vojakov. Dvaja z nich pritom položili vlastný život. In memoriam bol vyznamenaný aj seržant Alwyn Cashe, ktorý sa stal prvým najvyššie vyznamenaným černošským vojakom počas vojen v Iraku a v Afganistane.

Seržant Cashe bol príslušníkom americkej armády a v októbri 2005 velil bojovému vozidlu pechoty Bradley, pod ktorým v Iraku vybuchla nastražená nálož. Bomba zapálila palivovú nádrž vozidla. Cashe spolu s ďalším vojakom najprv uhasili vodiča, ktorý sa ocitol v plameňoch a odtiahli ho do bezpečia. Seržantova uniforma však bola nasiaknutá palivom a tiež začala horieť. Napriek tomu, že utrpel popáleniny druhého a tretieho stupňa na 75 percentách tela, postaral sa o ostatných vo vozidle a jedného po druhom dostal do bezpečia šesť vojakov a irackého tlmočníka. Celý čas bol pritom pod nepriateľskou paľbou. O tri týždne podľahol svojim zraneniam v nemocnici.

„Žiadneho vojaka nenechal napospas počas jeho hliadky. Bojovník, ktorý doslova prešiel ohňom pre svojich vojakov,“ povedal prezident Biden počas ceremónie v Bielom dome, kým manželka a deti seržanta Cashea sedeli v hľadisku. V čase smrti mal 35 rokov. Podľa pravidiel možno vojaka navrhnúť na Medailu cti do piatich rokov od vykonania hrdinského skutku, za ktorý má byť udelená. V prípade seržanta Cashea však Kongres vlani udelil výnimku.

Ďalším, kto dostal najvyššie vyznamenanie in memoriam, bol seržant armádnych rangerov Christopher Celiz. Zahynul v roku 2018, keď pomáhal helikoptére evakuovať zranených. Na jeho jednotku v provincii Paktía zaútočila veľká skupina povstalcov. Seržant Celiz prebehol nepriateľskou paľbou, aby sa dostal k ťažkým zbraniam a prevzal iniciatívu v boji. Keď sa vrtuľník so zranenými chystal vzlietnuť, použil vlastné telo ako štít na ochranu vojakov na palube. Bol pritom zasiahnutý, ale mával na helikoptéru, aby pokračovala v štarte.

„Vedel, že bol zasiahnutý, ale mával posádke, nech odletí bez neho. Tvárou v tvár extrémnemu nebezpečenstvu, postavil bezpečnosť jeho tímu a posádky vrtuľníka nad svoju vlastnú,“ povedal Biden.

Tretím vyznamenaným bol seržant zelených baretov Earl Plumlee, ktorý má 41 rokov. Medailu cti dostal za odrazenie útoku v afganskej provincii Ghazní v roku 2013. Povstalci pred jeho stanovišťom najskôr odpálili nálož v nákladnom aute, aby vytvorili prielom v bariére. Ním sa začali dovnútra hrnúť útočníci vyzbrojení automatickými puškami a samovražednými vestami. Seržant Plumlee spolu s ďalšími vojakmi sa im vrhli v ústrety, aby ochránili spolubojovníkov zranených prvým výbuchom. „Bez krytia a nehľadiac na vlastnú bezpečnosť, napredoval proti početnejšiemu nepriateľovi a zneškodnil viacero povstalcov iba svojou pištoľou,“ uviedol Biely dom. Okolo neho sa odpálilo viacero samovražedných atentátnikov, no tlakové vlny výbuchov ho iba zhodili na zem bez toho, aby ho zranili. „Doteraz netuším, ako to, že ma nedokázali trafiť,“ povedal seržant Plumlee.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky