Američania testujú laserové zbrane na lodi

Zdroj foto: USMC
Zdroj foto: USMC

Americké námorníctvo úspešne otestovalo laserovú zbraň. Zničilo s ňou plávajúci cieľ v Adenskom zálive. Už vlani laser vyskúšali proti lietajúcim bezpilotným prostriedkom.

Demonštrátor laserových zbraňových systémov (LWSD) je namontovaný na prove výsadkovej lode USS Portland. Toto plavidlo triedy San Antonio začali stavať v roku 2013 a do služby bolo zaradené v roku 2017. Od začiatku sa rátalo s integráciou laserových zbraní na tejto lodi. Pôvodne použili zbraň s výkonom 30 kW, s ktorou v máji 2020 pri testoch v Tichom oceáne zničili malý dron.

Aktuálne je na lodi laserový systém s výkonom 150 kW. USS Portland patrí k 5. flotile amerického námorníctva umiestnenej na Blízkom východe. V Adenskom zálive, ktorý oddeľuje východnú Afriku od Arabského polostrova, otestovali laser proti plávajúcim cieľom. Nie je to náhoda – jemenskí povstali podporovaní Iránom v tejto oblasti použili diaľkovo ovládané člny naložené výbušninami. A práve laserová zbraň by mohla byť proti tejto hrozbe účinná.

„Počas testu LWSD Mark 2 MOD 0 na palube USS Portland úspešne zneškodnil povrchový cvičný cieľ,“ uviedlo americké námorníctvo vo vyhlásení. Spolu s vlaňajšími testami proti dronom tak Američania získavajú cenné informácie o schopnostiach laserových zbraňových systémov proti možným hrozbám. V súčasnej konfigurácii má LWSD z USS Portland dosah približne 20 km.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi