Francúzskemu vojenskému exportu sa darí

Zdroj foto: wikipedia / Dylan Agbagni
Zdroj foto: wikipedia / Dylan Agbagni

Za posledné dva mesiace zaznamenal francúzsky obranný priemysel sériu exportných úspechov. Podľa správ marockých médií chce najnovšie táto severoafrická krajina kúpiť osem vrtuľníkov Airbus H225M Caracal.

Ide o pôvodne francúzsku konštrukciu vyvinutú zo stroja Eurocopter AS532 Cougar. Taktické transportné vrtuľníky sú schopné niesť aj výzbroj a používa ich 12 krajín. Aj susedné Maďarsko má objednaných 16 kusov. Začiatkom decembra si 12 vrtuľníkov Caracal spolu s 80 stíhačkami Rafale objednali od Francúzska Spojené arabské emiráty. A práve s týmto nákupom súvisí aj marocký záujem. Emiráty sa totiž chcú po dodaní Rafale zbaviť 68 starších, no nedávno modernizovaných stíhačiek Mirage 2000 a ponúknu ich na predaj Egyptu a Maroku. Ani jedna zo zúčastnených krajín zatiaľ tento zámer nepotvrdila, no z Maroka sa objavili správy o priamom nákupe vrtuľníkov Caracal z Francúzska.

Rafale si objednalo v novembri aj Chorvátsko. Už dávnejšie ich kúpilo Grécko. Jeho piloti sú po výcviku vo Francúzsku pripravení a v januári sa prvých šesť gréckych Rafale zapojí do operačných letov. Prevezme ich 114. bojové krídlo gréckeho letectva.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi