Francúzskemu vojenskému exportu sa darí

Zdroj foto: wikipedia / Dylan Agbagni
Zdroj foto: wikipedia / Dylan Agbagni

Za posledné dva mesiace zaznamenal francúzsky obranný priemysel sériu exportných úspechov. Podľa správ marockých médií chce najnovšie táto severoafrická krajina kúpiť osem vrtuľníkov Airbus H225M Caracal.

Ide o pôvodne francúzsku konštrukciu vyvinutú zo stroja Eurocopter AS532 Cougar. Taktické transportné vrtuľníky sú schopné niesť aj výzbroj a používa ich 12 krajín. Aj susedné Maďarsko má objednaných 16 kusov. Začiatkom decembra si 12 vrtuľníkov Caracal spolu s 80 stíhačkami Rafale objednali od Francúzska Spojené arabské emiráty. A práve s týmto nákupom súvisí aj marocký záujem. Emiráty sa totiž chcú po dodaní Rafale zbaviť 68 starších, no nedávno modernizovaných stíhačiek Mirage 2000 a ponúknu ich na predaj Egyptu a Maroku. Ani jedna zo zúčastnených krajín zatiaľ tento zámer nepotvrdila, no z Maroka sa objavili správy o priamom nákupe vrtuľníkov Caracal z Francúzska.

Rafale si objednalo v novembri aj Chorvátsko. Už dávnejšie ich kúpilo Grécko. Jeho piloti sú po výcviku vo Francúzsku pripravení a v januári sa prvých šesť gréckych Rafale zapojí do operačných letov. Prevezme ich 114. bojové krídlo gréckeho letectva.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky