Na zmiernenie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou vyzval aj pápež

Zdroj foto:  Korean Culture and Information Service
Zdroj foto: Korean Culture and Information Service

Pápež František sa v nedeľu po prvý raz verejne vyjadril k napätým vzťahom medzi Ruskom a Ukrajinou. Krízu vyvolalo hromadenie ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach a napätie sa postupne rozšírilo na Severoatlantickú alianciu. Pápež vyzýva na medzinárodný dialóg s cieľom zmierniť toto napätie a zabrániť vojne.

Pápež vyhlásil, že sa modlí za „drahú Ukrajinu, za všetky jej kostoly a náboženské komunity a za všetkých jej obyvateľov, aby sa napätá situácia vyriešila cestou medzinárodného dialógu a nie zbraňami“. František pred tisíckami veriacich na tradičnej nedeľňajšej modlitbe Anjel Pána na Námestí svätého Petra vo Vatikáne dodal, že „zbrane nie sú cestou, po ktorej sa treba vydať“. „Nech tieto Vianoce prinesú Ukrajine mier,“ uzavrel pápež.

Kremeľ zhromaždil neďaleko hraníc s Ukrajinou 100-tisíc vojakov, ktorí majú inak základne v úplne iných častiach Ruska. Kyjev sa obáva, že sa ruskí vojaci pripravujú na inváziu na Ukrajinu. Rusko to však popiera. Moskva sa však snaží zabrániť tomu, aby sa Ukrajina približovala k NATO a zhromažďovanie vojsk je súčasťou nátlaku. Aliancia trvá na tom, že Ukrajina sa ako zvrchovaná krajina môže sama rozhodnúť, ku komu sa chce pridať a nikto iný jej nemá čo diktovať.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky