Nový nemecký kancelár Olaf Scholz sa ujal funkcie v stredu po 16 rokoch vlády Angely Merkelovej. Už po dvoch dňoch sa na pôde NATO stretol aj s generálnym tajomníkom Severoatlantickej aliancie Jensom Stoltenbergom.
Šéf NATO ocenil Scholza ako silného zástancu transatlantického spojenectva. Vyzdvihol, že Nemecko mnohými spôsobmi prispieva ku kolektívnej bezpečnosti – nemecké lietadlá strážia oblohu nad pobaltskými krajinami, nemecké lode hliadkujú v Stredomorí, nemeckí vojaci sú na misii v Kosove a vedú medzinárodnú bojovú skupinu v Litve.
Najdôležitejšou témou, ktorú preberali na svojom stretnutí, však bolo hromadenie ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou. „Vyvoláva to napätie a podkopáva bezpečnosť v Európe. Vyzývame Rusko, aby sa vrátilo k diplomacii, deeskalovalo situáciu a rešpektovalo ukrajinskú suverenitu a územnú integritu,“ povedal Stoltenberg. Obaja lídri privítali rozhovory prezidentov USA a Ruska Joe Bidena a Vladimira Putina. Nemecko sa dlhodobo usiluje o politické riešenie krízy a NATO ostáva otvorené dialógu.
V súvislosti s priamou výzvou Ruska, aby NATO porušilo svoj sľub, ktorý dalo Ukrajine v roku 2008 v súvislosti s možným vstupom do Aliancie, Stoltenberg povedal: „Pozícia NATO, čo sa týka vzťahov s Ukrajinou, ostáva nezmenená. Je základným princípom, že každý štát má právo zvoliť si vlastnú cestu. To je zakotvené v mnohých dokumentoch a dohodách, ktoré Rusko podpísalo. O vzťahoch NATO s Ukrajinou teda bude rozhodovať 30 členských štátov NATO a Ukrajina, nikto iný.“