Fínsko kúpi stíhačky F-35

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Fínsko výrazne modernizuje svoje letectvo. Rozhodlo sa pre nákup 64 amerických stíhačiek F-35A Lightning II. Informoval o tom minister obrany Antti Kaikkonen.

Celý nákup bude stáť približne 8,4 miliardy eur. Samotné stíhačky budú stáť 4,7 miliardy eur. Raketová výzbroj pre ne vyjde na 755 miliónov eur. V celkovej sume je zarátaný aj výcvik, pomocné systémy a údržba do konca roku 2030. Tieto stroje by mali zaistiť operačné schopnosti fínskeho letectva až do 60. rokov tohto storočia. Fínsko síce nie je členom NATO, ale so Severoatlantickou alianciou jeho ozbrojené sily i obranný priemysel úzko spolupracujú.

Škandinávska krajina tiež vyjednala výrazné zastúpenie svojho priemyslu na výrobe F-35. Vo fínskych továrňach budú vznikať napríklad predné časti trupov týchto lietadiel a podľa dohody ich Fínsko bude môcť predávať aj iným zákazníkom, nielen svojmu letectvu. Fínsko by tiež malo získať možnosť konečnej montáže motorov pre svoje lietadlá. Podľa ministra Kaikkonena dohoda prináša pre zamestnanosť v krajine 4 500 človekorokov priamo a 1 500 človekorokov nepriamo.

Antti Kaikkonen uviedol, že nie všetky lietadlá zúčastnené v tendri vyhoveli fínskym kritériám. Požiadavky splnili okrem F-35A aj švédsky Gripen E a americký F/A-18E Super Hornet, nástupca strojov F/A-18C Hornet, ktoré momentálne fínske letectvo používa v počte 55 kusov. Po tom, čo tieto stroej prešli testom výkonov, bol výber podľa ministra jasný. Znamená to, že stroje Eurofighter Typhoon a francúzske Rafale fínskym požiadavkám nevyhoveli.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky