Briti vyzdvihli z mora vrak F-35

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Stíhačku F-35B Lightning II, ktorá minulý mesiac havarovala v Stredozemnom mori, sa podarilo vyzdvihnúť z dna. Na operácii sa podieľali britské, americké a talianske sily. Cieľom bolo zabrániť, aby sa citlivé technológie lietadla dostali do nepovolaných rúk.

Stroj havaroval pri štarte z paluby britskej lietadlovej lode HMS Queen Elizabeth, keď sa mu nepodarilo nabrať rýchlosť. Príčina nehody zatiaľ nie je známa. Pilot sa zachránil na padáku. Presné miesto havárie nezverejnili a aj na informácie o operácii na jeho vyzdvihnutie sú britskí predstavitelia veľmi skúpi. F-35B má totiž na palube utajované elektronické vybavenie.

Vrak sa podarilo lokalizovať minulý týždeň v hĺbke viac ako 1 600 metrov. Vyzdvihnutie trvalo sedem dní a komplikovalo ho rozbúrené more. Podieľala sa na ňom americká loď špecializujúca sa na záchranu predmetov z veľkých hĺbok a niekoľko talianskych plavidiel s britským vojenským personálom na palube. Trosky stroja teraz prevezú do prístavu v Stredomorí. Jeho lokalitu však britská strana tiež tají, uviedla iba, že ide o prístav v spojeneckej krajine.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky