Biden rokoval s Putinom o Ukrajine

Zdroj foto: Kremlin Pool
Zdroj foto: Kremlin Pool

Americký prezident Joe Biden viedol dvojhodinové rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Hlavnou témou bolo napätie na rusko-ukrajinských hraniciach. Rozhovor sa uskutočnil prostredníctvom zabezpečenej video linky, ktorú zriadila už predchádzajúca administratíva v bielom dome, no doposiaľ ju nepoužili.

Rokovanie sa začalo o 16.07 nášho času. Na začiatku sa obaja lídri priateľsky pozdravili, čo v prenose ukázali aj divákom. Potom však rozhovor pokračoval za zavretými dverami. Biden bol v Bielom dome a Putin vo svojej rezidencii v Soči na juhu Ruska.

Po skončení rokovania zverejnil Biely dom nasledovné stanovisko: „Prezident Biden vyjadril hlboké obavy USA a našich európskych spojencov z eskalácie ruských síl okolo Ukrajiny. Jasne dal najavo, že USA a naši spojenci v prípade vojenskej eskalácie odpovedia silnými ekonomickými a ďalšími opatreniami. Prezident Biden zopakoval svoju podporu ukrajinskej zvrchovanosti a územnej integrite a vyzval na deeskaláciu a návrat k diplomacii“.

Biely dom dodal, že prezidenti diskutovali aj o „americko-ruskom dialógu o strategickej stabilite, osobitne aj o prípadoch počítačového vydierania a o spoločnej práci na regionálnych záležitostiach, ako je Irán“. Kremeľ sa zatiaľ k obsahu rokovaní nevyjadril, zverejnil len správu o tom, že prebehli. Predtým však Moskva uviedla, že rozhovory sú potrebné, pretože napätie dosiahlo „nebývalú závažnosť“.

Ruský prezident Putin sa predtým vyjadril, že chce dosiahnuť, aby sa NATO nerozširovalo ďalej na východ. Prípadný vstup Ukrajiny do NATO by preň bol „červenou čiarou“. To však Západ odmieta prijať s tým, že Ukrajina je zvrchovaný štát.

Americký prezident Biden pred rokovaniami v pondelok telefonoval s lídrami Británie, Francúzska, Nemecka a Talianska. Dohodli si spoločnú stratégiu, ktorá by v prípade invázie na Ukrajinu spôsobila ruskej ekonomike závažné škody. Po rozhovore s Putinom mal Biden štyrom európskym lídrom telefonovať opäť. Aké presné sankcie majú pripravené, nie je známe. Podľa amerických médií by však išlo o obmedzenie ruských bánk, alebo dokonca ich úplné odstrihnutie od celosvetového platobného systému Swift. USA by tiež žiadali stopnutie ruského plynovodu Nord Stream 2 do Nemecka.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky