Spoločný výcvik pilotov NATO bude aj v Česku

Zdroj foto: IFTS
Zdroj foto: IFTS

Krajiny, ktoré sa v lete dohodli na vytvorení Európskeho leteckého výcvikového programu NATO, preň vybrali prvé dve základne. Jedna z nich je v Taliansku a druhá v susednom Česku.

Na programe NFTE (NATO Flight Training Europe) sa dohodli ministri obrany 10 členských krajín Severoatlantickej aliancie v júni tohto roka. Podieľajú sa na ňom Belgicko, Česko, Čierna Hora, Grécko, Maďarsko, Rumunsko, Severné Macedónsko, Španielsko, Taliansko a Turecko. Základnou myšlienkou je, že ak sú vojaci NATO nasadení do operácií spoločne, tak potom má zmysel, keď sa budú systematicky pripravovať a cvičiť tiež spoločne. Okrem zvyšovania interoperability to tiež znižuje náklady. MFTE je prvou iniciatívou tohto typu a jej výsledkom má byť sieť výcvikových stredísk v Európe pre pilotov stíhačiek, vrtuľníkov i operátorov dronov.

Teraz sa dohodli na umiestnení prvých dvoch takýchto stredísk. Prvé bude Centrum leteckého výcviku (Flight Training Center) v českých Pardubiciach. Druhým bude Medzinárodná letecká škola (International Flight Training School) v Decimomannu v Taliansku. V oboch budú poskytovať špičkový výcvik pre stíhacích pilotov zo všetkých zúčastnených krajín. Prví žiaci by mali začať výcvik v týchto strediskách v roku 2023.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky