Turecko dodalo Ukrajine viac dronov

Zdroj foto: Ministry of Defence of Ukraine
Zdroj foto: Ministry of Defence of Ukraine

Turecko dodalo Ukrajine oveľa viac bezpilotných prostriedkov Bayraktar TB2, než sa doteraz predpokladalo. Uviedla to agentúra Bloomberg s tým, že Ukrajina navyše rokuje o ďalšej objednávke.

Drony Bayraktar TB2 pred rokom úspešne použil Azerbajdžan vo vojne s Arménskom o Náhorný Karabach. Predtým pomohli líbyjskej vláde odraziť útok Kremľom podporovaného maršála Chalífa Haftara. Ukrajina sa ich rozhodla nakúpiť v roku 2019. Predpokladalo sa, že doposiaľ dostala šesť kusov a 48 ďalších má objednaných. Prvý prieskumný let nad Donbasom podnikol ukrajinský dron 9. apríla tohto roku a koncom októbra bol prvýkrát použitý bojovo, keď navádzanou bombou zničil húfnicu ostreľujúcu ukrajinské pozície.

Podľa agentúry Bloomberg však Ukrajina už prevzala väčšie množstvo z objednaných bezpilotných prostriedkov a s Tureckom pripravuje ďalší kontrakt na najmenej 24 Bayraktarov. Táto nová objednávka by zahŕňala aj riadené strely pre drony a pozemné kontrolné stanice. Správa sa objavila len tri dni po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin v rozhovore s tureckým prezidentom Recepom Erdoganom kritizoval použitie tureckých dronov Ukrajinou a označil to za provokáciu.

Bayraktar znamená vlajkonosič. Stroj má rozpätie 12 metrov a dĺžku 6,5 m. Maximálna rýchlosť je 220 km/h a dosah kontrolnej stanice je 150 km. Výzbroj v podobe navádzaných bômb a rakiet môže nosiť na štyroch závesníkoch. Maximálna vzletová hmotnosť stroja je 650 kg, z toho hmotnosť výzbroje je 150 kg.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky