Poľské hranice pôjdu strážiť aj českí vojaci

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Poľsko súhlasilo s českou ponukou pomoci na hraniciach s Bieloruskom. Oznámilo to české ministerstvo obrany. Teraz sa bude rokovať o konkrétnej forme, akou by Česká republika pomohla zvládnuť migračnú krízu.

Pomoc Poľsku oficiálne ponúkol český prezident Miloš Zeman a Varšava na ponuku v piatok odpovedala kladne. Pôjde zrejme o vyslanie vojakov, s najväčšou pravdepodobnosťou ženistov, ktorí by pomohli zabezpečiť hranicu s Bieloruskom. Do úvahy prichádza aj vyslanie policajtov. Na potrebe pomoci Poľsku sa zhoduje končiaca vláda Andreja Babiša aj nový kabinet premiéra Petra Fialu. Pripravovať konkrétnu formu pomoci začal okamžite Babišov kabinet, dotiahne ju zrejme nová vláda. Vyslanie vojakov totiž musí schváliť parlament.

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak dnes uviedol, že jeho vláda rokuje o vojenskej pomoci s Českom aj Maďarskom. Dodal, že maďarskí a českí vojaci by boli využití na stráženie a udržiavanie hraničných bariér a prístupových ciest. Blasczak uviedol, že na poľsko-bieloruskej hranici už je 155 britských a 150 estónskych vojakov, ktorí budú od decembra do apríla plniť ženijné a prieskumné úlohy.

V spomínanej oblasti sa odohráva vlečúca sa kríza, keď sa na územie EÚ snažia dostať tisícky migrantov z Afriky a z Blízkeho východu. Západ obviňuje bieloruského diktátora Alexandra Lukašenka z toho, že krízu organizuje, aby vyvinul tlak na EÚ a pomstil sa za sankcie, ktoré na neho uvalila.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky