Francúzsko dodá stíhačky Emirátom

Zdroj foto: USAF
Zdroj foto: USAF

Firma Dassault Aviation dodá Spojeným arabským emirátom 80 stíhacích lietadiel Rafale. Uzavretie kontraktu oznámili v piatok, keď práve v Emirátoch začal francúzsky prezident Emmanuel Macron dvojdňovú návštevu troch krajín v oblasti Perzského zálivu.

Ide o doposiaľ najväčšiu zahraničnú objednávku pre firmu Dassault. Podľa francúzskeho ministerstva obrany má hodnotu 17 miliárd eur. O tomto nákupe sa vyjednávalo skoro desať rokov, podpísali ju až teraz. Účastníkom kontraktu je aj MDBA, výrobca raketovej výzbroje lietadiel. Hodnota akcií firmy Dassault stúpla po oznámení dohody o šesť percent.

Rafale vyvinuli na prelome 80. a 90. rokov, do služby vstúpil v roku 2001. Najväčším používateľom je, samozrejme, domáce Francúzsko. To plánuje dokopy 286 strojov, zatiaľ ich objednalo 180 a 152 už bolo dodaných. Francúzske stíhačky už majú za sebou rozsiahle nasadenie v Iraku, Afganistane, Líbyi, Sýrii či v Mali.

Egypt postupne objednal 54 lietadiel, z nich 24 už bolo dodaných. Katar už obdržal väčšinu z 36 objednaných stíhačiek a má opciu na 36 ďalších. Momentálne prebiehajú aj dodávky do Indie a Grécka. India ich objednala 36 pre dve stíhacie perute a väčšinu z nich už tiež dostala. Grécko vlani objednalo 18 kusov a tento rok pridalo šesť ďalších. Prvé stroje prevzalo v lete tohto roka na výcvikových základniach vo Francúzsku, kde trénujú grécki piloti. Minulý mesiac oznámilo nákup 12 stíhačiek Rafale aj Chorvátsko, v tomto prípade však ide o staršie stroje z výzbroje Francúzska.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi