Putin chce zastaviť rozširovanie NATO

Zdroj foto: Пресс-служба президента России
Zdroj foto: Пресс-служба президента России

Moskva chce od Západu požadovať záruky, že Severoatlantická aliancia sa nebude rozširovať ďalej smerom na východ a že nebude rozmiestňovať svoje jednotky v blízkosti ruských hraníc. Vyhlásil to ruský prezident Vladimir Putin.

„V dialógu s USA a ich spojencami budeme trvať na vypracovaní konkrétnych dohôd, ktoré by vylúčili akékoľvek ďalšie rozširovanie NATO smerom na východ,“ povedal Putin počas ceremónie v Kremli, na ktorej mu odovzdali poverovacie listiny veľvyslanci viacerých krajín vrátane Slovenska. Dodal, že na západnej hranici Ruska sa hromadia hrozby. Preto ponúkol začatie vzájomných rokovaní, na ktorých chce od Západu požadovať „právne záväzné záruky“.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov zároveň varoval NATO pred rozmiestnením jadrových zbraní vo východných členských krajinách. Táto možnosť sa objavila po správe, že niektorí koaliční partneri v novej nemeckej vláde sú proti jadrovým zbraniam na nemeckom území. Vtedy sa objavila úvaha, že po ich stiahnutí z Nemecka môže požiadať o ich rozmiestnenie Poľsko. Nič také sa však nestalo a nová nemecká vláda jadrové zbrane NATO na svojom území chce ponechať.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky