Ukrajina vyzýva NATO k odstrašeniu Ruska

Zdroj foto: NATO
Zdroj foto: NATO

Ukrajina nabáda Severoatlantickú alianciu, aby pripravila patričné kroky vrátane sankcií proti Rusku a posilnila vojenskú spoluprácu s Kyjevom. NATO by sa tak podľa ukrajinského ministra zahraničných vecí Dmytra Kulebu malo podieľať na odstrašení Ruska od útoku na Ukrajinu.

Ukrajinskí aj gruzínski ministri zahraničia sa ako partneri zúčastňujú na rokovaní svojich rezortných kolegov z členských štátov NATO v lotyšskej Rige. „Vyzveme spojencov, aby zapojili Ukrajinu do zostavovania odstrašovacieho balíka,“ povedal Kuleba novinárom pri príchode na rokovanie. Súčasťou takého balíka má byť podľa neho príprava ekonomických sankcií pre prípad, že by sa Moskva rozhodla zaútočiť. „Sme presvedčení, že ak spojíme úsilie a zosúladíme svoje kroky, budeme schopní ruského prezidenta Vladimira Putina odstrašiť a odradiť ho od výberu najhoršieho možného scenára, ktorým je vojenská operácia,“ vyhlásil ukrajinský minister zahraničia.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg a aj viaceré členské krajiny dali v posledných dňoch jasne najavo, že Rusko draho zaplatí za prípadný útok na svojho suseda. V takom prípade ho čakajú závažné politické i hospodárske dôsledky. Moskva odmieta, že by chystala inváziu na Ukrajinu, no v blízkosti jej hraníc bez vysvetlenia zhromažďuje početné vojenské jednotky zo vzdialených častí Ruska.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky