Uniklo video z havárie britskej stíhačky F-35

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Najprv sa objavilo na sociálnej sieti Twitter a potom aj vo všetkých britských médiách. Reč je o videu, ktoré zachytáva haváriu britskej stíhačky F-35B Lightning II v polovici novembra v Stredozemnom mori.

Záznam pochádza z jednej z bezpečnostných kamier na lietadlovej lodi HMS Queen Elizabeth. Stíhačka sa na videu blíži ku skokanskému mostíku, ktorý uľahčuje štart lietadiel na tých plavidlách, ktoré nie sú vybavené katapultami. Namiesto zrýchľovania však spomaľuje. V okamihu, kedy sa stroj prehupne cez okraj paluby, objaví sa záblesk – to pilot aktivoval vystreľovacie sedadlo. Stíhačka zmizne zo záberu a po pár sekundách sa tesne pred loďou znesie dole na padáku pilot. Padák sa mu zachytí o okraj paluby a ostane na ňom visieť, kým ho nezachránia. To však už video nezobrazuje.

Britské námorníctvo odmietlo špekulovať o videu aj o možných príčinách nehody s tým, že vyšetrovanie ešte prebieha a na závery je príliš skoro. Uviedlo však, že preverí, ako video uniklo. Zo záberov je jasné, že bolo prehrávané na monitore, zrejme na lodi v rámci jej bezpečnostných systémov, a niekto si ho pri tom nakrútil na mobil.

Stíhačku za 100 miliónov libier sa Briti s pomocou Američanov snažia vyloviť z dna Stredozemného mora, aby sa jej utajované elektronické vybavenie nedostalo do nepovolaných rúk. Britské médiá špekulujú, že príčinou nehody mohol byť zabudnutý plastový kryt na jednom z nasávacích otvorov, ktorých má F-35B viac ako bežné prúdové lietadlo – ide totiž o stroj so schopnosťou skráteného štartu a kolmého pristávania. Iná teória je, že zlyhala riadiaca jednotka, ktorá prácu trysiek koordinuje. Každopádne, pilot si bol zrejme vedomý problému a snažil sa stroj zastaviť, to sa mu však nepodarilo. Video tiež dokazuje, že lietadlo spadlo tesne pred rozbehnutou 65-tisíc tonovou loďou a tá pravdepodobne do neho vo vode narazila. HMS Queen Elizabeth teda tiež čaká prehliadka, či pri prvej plavbe nebol jej trup poškodený.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky