Lotyšsko chce amerických vojakov a rakety Patriot

Zdroj foto: US Army
Zdroj foto: US Army

Kvôli odstrašeniu Ruska potrebuje Lotyšsko stálu prítomnosť amerických vojakov a rakety protivzdušnej obrany Patriot. Vyhlásil to lotyšský minister obrany Artis Pabriks.

Minister Pabriks v pondelok navštívil jednotku NATO, ktorá v zasnežených lotyšských lesoch nacvičuje obranu Rigy. „Potrebujeme dodatočnú medzinárodnú pomoc. Chceli by sme mať v našej krajine stálu vojenskú prítomnosť Spojených štátov. A námorná a protivzdušná obrana v podstate znamená prechod na systémy, ako je Patriot,“ vyhlásil Pabriks.

V Rige sa dnes začne dvojdňová schôdzka ministrov obrany členských štátov Severoatlantickej aliancie. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v jej predvečer na spoločnej tlačovej konferencii s lotyšským prezidentom Egilsom Levitsom zopakoval, že ak sa Rusko rozhodne podniknúť agresívne kroky proti Ukrajine, zaplatí za to. Môže očakávať významné dôsledky v hospodárskej aj politickej oblasti.

Zhromažďovanie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou a migračná kríza na hraniciach s Bieloruskom budú hlavnými témami rokovaní ministrov obrany NATO. Poľský premiér Mateusz Morawiecki obe krízy spolu s rastúcimi cenami ruského plynu označil za prvky ruskej snahy o destabilizáciu európskeho regiónu. Spojenci v NATO si podľa neho „musia pospájať body a zobudiť sa“. Kremeľ a jeho spojenci ako Lukašenkov režim chcú podľa neho „zmeniť geopolitický systém a rozvrátiť jednotnosť EÚ“.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky