Na rumunskej bankovke bude prvýkrát žena

Zdroj foto: National Bank of Romania
Zdroj foto: National Bank of Romania

Vôbec prvý raz v histórii sa na rumunskej bankovke objaví portrét ženy. Ide o hrdinku z prvej svetovej vojny Ecaterinu Teodoroiu. Platidlo, ktoré ponesie jej tvár, bude mať hodnotu 20 lei, čo sú 4 eurá.

Ecaterina Teodoroiu sa narodila 15. januára 1894. Mala piatich bratov a dve sestry. V mladosti bola členkou Skautov a po vypuknutí prvej svetovej vojny začala pracovať ako zdravotná sestra v rumunskej armáde, ktorá bojovala na strane Spojencov. V októbri 1916 sa ako sestra spolu so skupinou záložníkov podieľala na odrazení útoku nemeckej roty, ktorá prenikla cez línia a ohrozovala most cez rieku. Jej statočnosť následne ocenila aj rumunská kráľovská rodina. Na jej pozvanie navštívila Bukurešť a potom išla navštíviť na fronte svojho brata Nicolaja, ktorý bol seržantom v 18. pechotnom pluku. Na druhý deň po návšteve však Nicolaja zabil delostrelecký granát. Ecaterina chcela pomstiť jeho smrť a požiadala, aby ju prijali do 18. pechotného pluku ako dobrovoľníčku. Zúčastnila sa niekoľkých bojov s nemeckými jednotkami, ale 19. novembra 1916 bola zranená mínometným granátom do oboch nôh. V nemocnici sa liečila až do 5. februára 1917. Dostala vyznamenanie za odvahu, čestnú hodnosť podporučíka a zverili jej velenie 25-člennej čaty. Stala sa tak prvou dôstojníčkou rumunskej armády.

Jej čata bola súčasťou 7. roty pechotného regimentu 43/59, ktorý spadal pod 11. divíziu. Dňa 3. septembra 1917 boli pozície jej jednotky napadnuté nemeckým 40. záložným plukom zo 115. pechotnej divízie. Keď Ecaterina Teodoroiu viedla svoju čatu do protiútoku, zasiahla ju dávka z guľometu. Po vojne získala v očiach rumunského ľudu štatút hrdinky. Francúzsky generál Henri Mathias Berhelot ju dokonca označil za rumunskú Johanku z Arku. Stavali jej sochy a nakrúcali o nej filmy – a to aj počas komunistického režimu. V lete 2019 rumunská národná banka oznámila, že na jej počesť vydá novú bankovku v hodnote 20 lei. Malo sa tak stať už vlani, ale pre pandémiu vydanie bankovky odložili. Národná banka Rumunska teraz oznámila, že nové platidlo sa do obehu dostane 1. decembra.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi