Lukašenko by sa v prípadnom konflikte s Ukrajinou pridal k Rusku

Zdroj foto: Presidential Press and Information Office
Zdroj foto: Presidential Press and Information Office

Bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko obvinil NATO, že zhromažďuje útočné sily pri jeho hraniciach. Západ vraj využíva migrantov na to, aby zadržal bieloruskú armádu pre prípad konfliktu Ukrajiny s Ruskom, pri ktorom by Bielorusko „neostalo stáť bokom“.

Lukašenko mal poradu na ministerstve obrany. Počas nej podľa bieloruskej agentúry BelTA povedal, že Severoatlantická aliancia si vytvára prístupové cesty k bieloruským hraniciam. NATO „vykonáva rozsiahle cvičenia a premiestňuje dostatočné sily“ do pohraničného priestoru, vyhlásil Lukašenko s tým, že vojakov aliancie „už sú tam desiatky tisíc“.

NATO v posledných rokoch zvýšilo svoju prítomnosť v Poľsku a v Pobaltí. Dôvodom sú najmä kroky Ruska, ktoré sú čoraz menej predvídateľné. Lukašenkov režim v poslednom období vyvolal na hraniciach s členmi NATO a EÚ migrantskú krízu. Tá bude predmetom rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO, ktoré sa začnú v utorok v Lotyšsku.

Západ Lukašenkov režim neuznáva po zmanipulovaných voľbách, v ktorých sa označil za víťaza. Následné demonštrácie obyvateľov tvrdo potlačil s pomocou Ruska. Teraz vyhlásil, že „pokiaľ sa Ukrajina pokúsi rozpútať konflikt s Ruskom, Bielorusko neostane bokom.“ Preto sa podľa Lukašenka Západ snaží pripútať bieloruskú armádu na hraniciach s Poľskom a Pobaltím.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky