Ozbrojené sily SR utlmujú výcvik

Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer
Zdroj foto: MO SR / Jakub Neubauer

Opatrenia prijaté v súvislosti s núdzovým stavom a nasadenie síl na pomoc zdravotníctvu a asistenciu Policajnému zboru SR si vyžiadali utlmovanie plánovaného výcviku. Prebiehajúce výcvikové aktivity a rotácia jednotky nasadenej v Pobaltí budú ale dokončené.

 „Ozbrojené sily hlavné výcvikové úlohy tohto roku splnili. Podarilo s a nám dobehnúť sklz vo výcviku z minulého roku, dokončíme plánované medzinárodné cvičenia, akými je účasť 11. mechanizovaného práporu na cvičení Combined Resolve XVI v Nemecku a rotácia našich vojakov v Pobaltí spojená s výcvikom v Poľsku. Aktuálne prijaté opatrenia v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom a predpokladom výraznejšieho nasadenia síl a prostriedkov na pomoc v boji s pandémiou, nás vedú k utlmeniu výcviku, tak aby sme boli pripravení splniť stanovené úlohy,“ vyhlásil náčelník Generálneho štábu OS SR, generál Daniel Zmeko.

V najbližšej dobe sa významná súčasť pozemných síl bude podieľať spolu s technikou na dlhodobo plánovanom medzinárodnom cvičení Combined Resolve XVI v Nemecku, ktoré preverí našu interoperabilitu s jednotkami spojencov. Zároveň začíname presun novej rotácie do spojeneckej operácie Predsunutá prítomnosť v Pobaltí. V tomto prípade sa bude jednať o prvé operačné nasadenie nových samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Počas presunu, ktorý je súčasťou výcviku, sa vojaci spolu s technikou zúčastnia na spoločnom výcviku s poľskými a americkými delostrelcami vo výcvikovom priestore Orzysz. Prvých osem kusov húfnic Zuzana 2 si príslušníci Pozemných síl OS SR prevzali koncom júla.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky