Stoltenberg: Ruská invázia na Ukrajinu by vyšla draho

Zdroj foto: US Department of State
Zdroj foto: US Department of State

Rusko ponesie následky, ak napadne Ukrajinu. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Tieto následky však bližšie nešpecifikoval.

Severoatlantická aliancia v poslednom čase vysiela čoraz intenzívnejšie varovné signály. Hromadenie vojenských síl pri hraniciach s Ukrajinou označil Stoltenberg v piatok za znepokojujúce. Generálny tajomník NATO sa deň predtým stretol v centrále NATO v Bruseli s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Predmetom ich stretnutia boli súčasné krízové situácie na hraniciach s Bieloruskom a na ukrajinsko-ruskej hranici. „Poľsko stojí pri NATO a NATO stojí pri Poľsku,“ vyhlásil Stoltenberg.

„Vidíme veľkú a nezvyčajnú koncentráciu vojenských síl v kombinácii s agresívnou rétorikou a dezinformáciami z Moskvy,“ uviedol Stoltenberg o ruskom hromadení vojsk pri ukrajinskom území. „Preto vyzývame Tusko, aby bolo transparentné, znížilo napätie a deeskalovalo situáciu. NATO ostáva ostražité a pokračujeme v poskytovaní politickej a praktickej pomoci Ukrajine. To neohrozuje Rusko a pomáha to Ukrajine brániť sa pred agresiou,“ dodal generálny tajomník Aliancie.

Ohľadom situácie na hraniciach Bieloruska s členmi NATO a EÚ Poľskom, Litvou a Lotyšskom sa Stoltenberg vyjadril nasledovne: „Všetci spojenci v NATO sa jasne vyjadrili, že ostro odsudzujú Lukašenkov režim za zneužívanie zraniteľných ľudí na vyvíjanie nátlaku na susedné krajiny. Je to neľudské a cynické a my solidárne stojíme pri spojencoch, ktorých sa to týka.“ Dodal, že Rusko by malo využiť svoj vplyv na Bielorusko na to, aby túto situáciu ukončilo. Podpora Lukašenkovho režimu Moskvou je podľa Stoltenberga len ďalším dôvodom na obavy.

Poľsko v súvislosti s dianím na hranici s Bieloruskom podporil aj Boris Johnson. Britský premiér sa v piatok stretol s predsedom poľskej vlády Mateuszom Morawieckim. Británia a Poľsko sú podľa Johnsona na rovnakej vlnovej dĺžke, čo sa týka pohľadu na bieloruskú pohraničnú krízu, situáciu na Ukrajine aj v energetike.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj medzitým vyhlásil, že v krajine sa na začiatku decembra chystá prevrat. Naznačujú zo podľa neho zachytené hlasové nahrávky. Do prevratu by mali byť zapletení ľudia z okolia vplyvného oligarchu Rinata Achmetova. Hoci Zelenskyj nespomenul, že by do plánu prevratu mala byť zapletená ruská vláda, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov prakticky okamžite reagoval slovami, že „Rusko takéto veci nikdy nerobí“.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky