Britskí vojaci sa vrátia do Nemecka

Zdroj foto: Sgt Nick Johns RLC / MoD
Zdroj foto: Sgt Nick Johns RLC / MoD

Britskí vojaci boli súčasťou okupačných vojsk po druhej svetovej vojne a zostali v západnom Nemecku aj počas celej studenej vojny. Po jej skončení ich najmä pre úsporu nákladov stiahli domov. Teraz sa však Briti na kontinent opäť vracajú.

Vojaci, technika aj potrební civilní kontraktori sa budúci rok vrátia na základňu Sennelager v strede Nemecka. K tejto základni patrí takmer 120 štvorcových kilometrov výcvikového priestoru, čo umožňuje rozsiahle manévre. Briti tam cvičili od konca druhej svetovej vojny. Nachádza sa tam aj priestor na výcvik boja v zastavaných oblastiach.

Britský minister obrany Ben Wallace k tomu povedal, že „pripravenosť a prítomnosť odrádza našich protivníkov“. Mal na mysli Rusko, ktoré zhromažďuje vojská pri východných hraniciach NATO. „Keď budeme sedieť v Tidworthe (základňa v Anglicku), tak neodradíme protivníkov ako Rusko, ktoré neustále mení svoj stupeň pripravenosti, aby sme odhadovali jeho úmysly. Krajiny NATO sú týmito aktivitami veľmi znepokojené,“ dodal Wallace.

Podobné základne ako nemecký Sennelager, chce Británia zriadiť aj v africkej Keni a v Ománe na Blízkom východe. Je pravdepodobné, že na nich rozmiestnia aj nový 1200-členný pluk špeciálnych jednotiek Rangers, ktorého vznik britská armáda oznámila len deň predtým. Budú ho tvoriť štyri prápory po 300 vojakov, pričom jeden nasadia v Európe, dva v Afrike a jeden na Blízkom východe. Do týchto práporov vyberú najskúsenejších vojakov, ktorí dostanú najmodernejšie vybavenie vrátane robotov na zneškodňovanie náloží a malých prieskumných dronov. Úlohou týchto jednotiek nebude asistovať s výcvikom domácich jednotiek, ale bojovať spoločne s nimi. Ich motto je „Všetkými prostriedkami“.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky