Dánska fregata zneškodnila pirátov

Zdroj foto: LPhot Dan Rosenbaum/MOD
Zdroj foto: LPhot Dan Rosenbaum/MOD

Dánske námorné jednotky zabili štyroch pirátov počas prestrelky v Guinejskom zálive pri pobreží Nigérie. Ďalších štyroch zajala fregata Esbern Snare. Informovali o tom dánske ozbrojené sily.

Fregata Esbern Snare hliadkuje proti pirátom pri pobreží Nigérie, kde vlani došlo k 130 únosom lodí. To bolo 95 percent zo všetkých pirátskych útokov na celom svete. Keďže sa v Guinejskom zálive v ktoromkoľvek okamihu nachádza 30 až 40 dánskych lodí, zapojilo sa Dánsko do ochrany tejto oblasti.

V stredu vyslala fregata Esbern Snare vrtuľník Seahawk, aby varoval podozrivý čln s ôsmimi osobami. V motorovom člne sa nachádzalo vybavenie, aké bežne používajú piráti. Posádka člna neuposlúchla výzvy z vrtuľníka a tak sa priblížila fregata a vystrelila varovný výstrel. Následne začali piráti z člna strieľať z ručných zbraní priamo na fregatu. Tá opätovala paľbu, pričom štyri osoby v člne boli zabité.

Fregata nesie okrem torpéd a rakiet proti lodiam a lietadlám aj kanón kalibru 127 mm, dva kanóny kalibru 35 mm a 7 guľometov kalibru 12,7 mm. Predpokladá sa však, že na čln pirátov strieľali z fregaty vojaci špeciálnych jednotiek námorníctva zo svojich ručných zbraní. Tí potom čln aj obsadili a zvyšných štyroch pirátov, z toho jedného zraneného, zajali. Čln sa potom potopil. Medzirezortná skupina dánskych ministerstiev teraz vyhodnotí, či dánski vojaci postupovali v súlade s predpismi.

Dánsko má spolu deväť fregát. Esbern Snare a jej sesterská loď Absalon patria k tým najväčším plavidlám vo výzbroji dánskeho námorníctva. Lode majú dĺžku 138 metrov a výtlak 6 300 ton. Posádku tvorí 169 námorníkov.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky