Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku dostala peniaze od Lockheedu

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku už dostala k dispozícii 180 000 dolárov od spoločnosti Lockheed Martin. V prepočte ide o 160 000 eur. Finančnú pomoc od výrobcu nových stíhacích lietadiel F-16 pre Slovensko avizoval minister obrany Jaroslav Naď počas rokovaní s predstaviteľmi spoločnosti v USA.

„Od rokovaní neprešiel ani mesiac a sľúbená pomoc už je na účte vojenskej nemocnice. Ide o ukážku serióznej spolupráce, ktorá okrem nových lietadiel pre vojakov prinesie dôležitú podporu aj do ťažko skúšaného zdravotníctva. Z investícií do obrany tak profitujú nielen ozbrojené sily, ale aj priamo občania,“ povedal minister Naď.

Z celkovej poskytnutej sumy je 150 000 dolárov (133 500 eur) určených na opravu následkov požiaru chirurgického pavilónu ÚVN. Zvyšných 30 000 dolárov (26 500 eur) použije nemocnica na nákup zdravotníckych prístrojov. Konkrétne ide o nový mobilný diagnostický ultrazvukový systém a ultraľahký ventilátor pre pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Riaditeľ Ústrednej vojenskej nemocnice Robert Rusnák v tejto súvislosti informoval o stave nemocnice po požiari a poďakoval za podporu rezortu v rokovaniach s partnermi. „Odstraňujú sa následky požiaru na streche, vyčistilo sa zhorenisko a realizuje sa dočasné prestrešenie budovy. Robíme maximum pre opravu a rekonštrukciu našich priestorov tak, aby sme mohli čo najskôr zabezpečiť pôvodný rozsah poskytovania zdravotnej starostlivosti. Samozrejme ide o nákladné práce, preto nám prostriedky od Lockheed Martin výrazne pomôžu,“ povedal Rusnák.

Pomocou pre ÚVN sa benefity zo strany amerického partnera nad rámec obstarania nových stíhacích lietadiel F-16 nekončia. Minister Naď avizoval aj ďalšiu podporu, ktorá by mala smerovať Vojenskému historickému ústavu a tiež Múzeu SNP v Banskej Bystrici.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky