Chystá Rusko inváziu?

Zdroj foto: Belarusian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Belarusian Defense Ministry Press Service

Spojené štáty sú vážne znepokojené z vojenskej aktivity Ruska na hraniciach a z jeho vyhlásení. Uviedol to minister zahraničných vecí USA Anthony Blinken. Pred možnou prípravou Ruska na útok varuje aj ukrajinská strana.

„Máme vážne obavy z nezvyčajných vojenských aktivít Ruska na hranici s Ukrajinou. Naozaj nás znepokojujú niektoré výroky, ktoré sme videli a počuli jednak z Ruska, jednak zo sociálnych sietí,“ uviedol minister Blinken.

Presuny a zoskupovanie ruských síl v blízkosti hraníc s Ukrajinou už zaznamenala aj Severoatlantická aliancia. NATO to označilo za neobvyklé a požiadalo Rusko, aby o týchto vojenských aktivitách poskytlo presnejšie informácie. Podporu Kyjevu a varovanie Moskve pred prípadným narušením ukrajinských hraníc vyjadrili osobitne Francúzsko aj Nemecko. Podľa správ z médií americké úrady varovali svojich európskych spojencov pred ruskými plánmi zaútočiť na ukrajinské územie.

Blinken však odmietol povedať, či sa americké spravodajské služby domnievajú, že ruský prezident Vladimir Putin má v úmysle zmocniť sa Ukrajiny. „Nevieme, aké sú úmysly prezidenta Putina. Vieme však, čo sa stalo v minulosti. Poznáme návod na pokus odvolať sa na nejakú iluzórnu provokáciu z Ukrajiny alebo akejkoľvek inej krajiny a použiť to ako ospravedlnenie pre to, čo Rusko plánuje celý čas urobiť,“ povedal Blinken.

Blinken mal zrejme na mysli krízu z roku 2014, kedy Moskva využila situáciu po páde proruskej vlády v Kyjeve, obsadila polostrov Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny. Samotné Rusko však pripomenulo aj situáciu z roku 2008, kedy v krátkej vojne porazilo Gruzínsko a odvtedy okupuje pätinu jeho územia. Ruská zahraničná rozviedka SVR totiž prirovnala súčasné napätie na Ukrajine k napätiu, ktoré rástlo v Gruzínsku v roku 2008 pred augustovou vojnou. SVR uviedla, že vtedajší gruzínsky prezident Michail Saakašvili zaplatil „vysokú cenu“.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dlhodobo odmieta, že by sa Rusko chystalo zaútočiť. Tvrdí, že môže ísť o plán Kyjeva ako zakryť to, že sa chystá vyriešiť konflikt so separatistami na východe Ukrajiny silou. To zas odmietol ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba. „Vidíme nárast ruských dezinformácií vrátane tvrdenia, že Ukrajina chystá útok v Donbase. Dovoľte mi vyjadriť to oficiálne – Ukrajina neplánuje vojenskú ofenzívu v Donbase,“ vyhlásil Kuleba.

Šéf ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov zašiel ešte ďalej a vyhlásil, že Moskva plánuje útok na Ukrajinu na konci januára alebo začiatkom februára. Taký útok by podľa neho zahŕňal letecké a delostrelecké údery nasledované útokom tankov a výsadkárov na východe krajiny. Na prístavy Odesa a Mariupol by zaútočili námorné výsadkové sily a zároveň s tým by mohol menší útok smerovať aj z bieloruského územia.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky