Na Slovensku sa plánuje 32 cvičení so zahraničnými vojakmi

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Na Slovensku by sa malo v prvom polroku 2022 konať 32 cvičení za účasti príslušníkov zahraničných ozbrojených síl. Naopak, našich vojakov by mali vyslať na 60 cvičení v zahraničí. Vyplýva to z návrhu nášho ministerstva obrany, ktorý je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Už tradične by sa malo konať cvičenia Slovenský štít. V roku 2022 by sa na ňom mali zúčastniť aj vojaci z USA, Nemecka, Chorvátska a Maďarska. Pripravuje sa výsadkárske cvičenie Síl pre špeciálne operácie, na ktorom sa bude podieľať šesť ďalších štátov. Viaceré cvičenia so zahraničnými kolegami plánuje aj Vojenská polícia.

Na špeciálne operácie budú zamerané aj viaceré cvičenia za účasti našich vojakov v cudzine. Napríklad v Taliansku by mali absolvovať spoločný výcvik so 173. výsadkovou brigádou USA. V Maďarsku zas bude cvičenie zamerané na plánovanie, uskutočnenie a koordináciu špeciálnych operácii. Slováci by sa mali zúčastniť aj na medzinárodnom cvičení prieskumníkov Ghost Hunters v Česku. Plánuje sa tiež účasť na leteckých dňoch v Belgicku, Dánsku a Veľkej Británii.

Podľa ministerstva obrany sú vojenské cvičenia jedným zo základných nástrojov na zvyšovanie pripravenosti Ozbrojených síl SR. Cieľom cvičení je plnenie záväzkov v rámci medzinárodnej spolupráce, ale aj vyplývajúcich z členstva v medzinárodných organizáciách.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky