Briti stratili prvú stíhačku F-35

Zdroj foto: RAF
Zdroj foto: RAF

Britská stíhačka F-35B Lightning II sa zrútila do vody počas bežného letu nad Stredozemným morom. Pilot sa katapultoval a záchranný tím ho vzápätí bezpečne dopravil na palubu lietadlovej lode HMS Queen Elizabeth.

Incident sa odohral nad medzinárodnými vodami a nepodieľalo sa na ňom žiadne iné lietadlo. Britské ministerstvo obrany ho nechce komentovať počas prebiehajúceho vyšetrovania. Minister obrany Ben Wallace povedal iba toľko, že stroj sa zrútil krátko po štarte. „Sme potešení, že pilot je v bezpečí a zdravý naspäť na palube,“ dodal.

Operačné a výcvikové lety z paluby HMS Queen Elizabeth napriek havárii stíhačky pokračujú naďalej. Najnovšia britská lietadlová loď s výtlakom 65 000 ton je zároveň vlajkovou loďou Kráľovského námorníctva. Momentálne je na svojej prvej operačnej plavbe, počas ktorej bola nasadená aj v Indickom a Tichom oceáne. Pre meškajúce dodávky má na palube len osem britských strojov F-35B, ktoré dopĺňa 10 lietadiel americkej námornej pechoty. Za posledných šesť mesiacov absolvovali 2000 štartov a pristátí na HMS Queen Elizabeth a spoločne operovali aj proti zvyškom teroristickej organizácie Islamský štát v Iraku a Sýrii.

Je to vôbec prvá havária tohto lietadla v britských farbách, hoci k niekoľkým už došlo v amerických a jednej v japonských službách. Stroje vyrába spoločnosť Lockheed Martin. Stíhačka, ktorá sa zrútila, patrila 617. peruti. Ide o stroj verzie B, ktorá je schopná pristávať kolmo. Lietadlo je ťažšie zachytiteľné radarom a nesie citlivé elektronické vybavenie. Je preto pravdepodobné, že Briti sa pokúsia jeho vrak vyloviť, aby sa nedostal do nepovolaných rúk.

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi