Británia pomôže Ukrajine budovať námorníctvo

Zdroj foto: Армія Інформ
Zdroj foto: Армія Інформ

Londýn a Kyjev podpísali minulý týždeň rámcovú zmluvu, ktorá umožní Ukrajine získať pôžičku na nákup britských vojnových lodí a ďalšieho námorného vybavenia. O zmluve informovali až teraz britské médiá.

Ukrajina z pôžičky vo výške 1,7 miliardy libier zaplatí dve mínolovky a spoločnú stavbu ôsmich raketových člnov a jednej fregaty. Chce tiež nakúpiť zbrane pre plavidlá, ktoré už má v službe. Ukrajina väčšinu lodí stratila po ruskej anexii polostrova Krym. Vo výzbroji má momentálne jednu fregatu, jeden raketový čln a 10 hliadkových člnov.


Britský minister obrany Ben Wallace v utorok navštívil Ukrajinu. Po návšteve vydal spoločné vyhlásenie s ukrajinským rezortným kolegom Oleksijom Reznikovom: „Naše vlády si neželajú byť protivníkmi Moskvy, ani sa žiadnym spôsobom nechcú snažiť strategicky obkľúčiť alebo podkopať Ruskú federáciu. No štátna suverenita a územná celistvosť Ukrajiny sú nesporné.“

Západné štáty sa už dlhšie snažia pomôcť s budovaním ukrajinského námorníctva. USA napríklad dodalo päť hliadkových člnov triedy Island, ktoré pôvodne používala americká pobrežná stráž. Dva z nich už Ukrajina zaradila do služby pod menom Sloviansk a Starobilsk.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky