Nové boje medzi Arménskom a Azerbajdžanom

Zdroj foto: am.mil
Zdroj foto: am.mil

Viacero arménskych vojakov zahynulo alebo bolo zajatých pri zrážkach na hranici s Azerbajdžanom. Ten má dvoch vojakov zranených. Obe strany sa navzájom obviňujú z rozpútania násilia.

Arménsko tvrdí, že prišlo o dve bojové stanovištia na svojej východnej hranici. Predseda arménskeho parlamentného výboru pre medzinárodné vzťahy Eduard Aghajanyan povedal, že podľa jeho informácií najmenej 15 vojakov zahynulo. Ďalších 12 bolo zajatých.

Azerbajdžan tvrdí, že iba reagoval na náhly arménsky útok. Podľa arménskeho ministerstva zahraničia však zaútočili azerbajdžanské sily. Ide o súčasť taktiky, ktorú spustili už v máji a jej cieľom je infiltrovať dve arménske oblasti na východe a juhovýchode krajiny. Azerbajdžan si totiž chce vynútiť koridor cez arménske územie, ktorý by ho spájal s jeho enklávou Nachičevan a spojeneckým Tureckom. Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev tento rok vyhlásil, že Arménsko prinúti k ústupkom ohľadom koridoru. To s tým však rezolútne nesúhlasí. Po najnovšom krvavom incidente sa obrátilo na Rusko, aby mu pomohlo brániť svoju územnú celistvosť.

Kresťanské Arménsko a moslimský Azerbajdžan sú nepriateľmi už od rozpadu Sovietskeho zväzu. Dôvodom je enkláva Náhorný Karabach, ktorú obývajú Arméni, ale územne mala pripadnúť Azerbajdžanu. Po vojne na začiatku 90. rokov vybojovali kontrolu nad Náhorným Karabachom Arméni. Odvtedy v oblasti neustále prebiehali sporadické zrážky, ktoré vlani v septembri vyvrcholili novou vojnou. Tá trvala 44 dní a aj vďaka technike svojho tureckého spojenca v nej Azerbajdžan zvíťazil. Zahynulo v nej 6 000 ľudí. Krehké prímerie pomohla vyjednať Moskva a v oblasti teraz pôsobí 2 000 vojakov ruských mierových síl. Práve v týchto dňoch ubehol rok od skončenia bojov.

Rusko má s Arménskom uzavretú obrannú zmluvu. Počas vojny pred rokom sa vyjadrilo, že Arménsko bude v prípade jeho napadnutia brániť. Zároveň sa však tiež vyjadrilo, že za arménske územie nepovažuje Náhorný Karabach. Dnes je ale situácia iná. Kým vlani sa bojovalo o Náhorný Karabach, teraz Arménsko tvrdí, že boli napadnuté pozície práve v rámci jeho medzinárodne uznaných hraníc.

Doplnenie:

V utorok večer sa Moskve podarilo sprostredkovať zastavenie paľby z oboch strán. Neskôr špecifikovali aj svoje straty – Arménsko malo osem padlých vojakov, Azerbajdžan jedného.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky