Dôvera v ozbrojené sily na najvyššej úrovni

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Dôvera verejnosti v Ozbrojené sily SR naďalej stúpa. Aktuálne im dôveruje viac ako 77 percent obyvateľov SR vo veku od 18 rokov. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre MO SR realizovala agentúra FOCUS.

V roku 2019 dôverovalo ozbrojeným silám 71,5 percent dospelej populácie Slovenska, v roku 2020 dosahovala dôvera ozbrojeným silám úroveň necelých 73 percent. Medziročne ide o nárast o 4,5 percentuálnych bodov. Ide o preukázateľne stabilný rast dôvery verejnosti našim ozbrojeným silám. Aktuálny prieskum prebiehal od 14. do 24. októbra 2021 na vzorke 1220 respondentov formou osobných rozhovorov.

„Tieto údaje odzrkadľujú skvelú prácu našich profesionálnych vojačiek a vojakov – ich úprimnú a oduševnenú službu vlasti a jej občanom. V očiach verejnosti obstáli aj v náročnej skúške, akou je nasadenie do boja proti pandémii. Aj vtedy jasne potvrdili, že sú tu pre občanov pripravení 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Som veľmi rád, že to verejnosť vníma,“ vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď.

Okrem dôvery prieskum ukázal aj to, ako verejnosť vníma OS SR. Až 88,7 percent opýtaných v októbrovom prieskume verejnej mienky deklarovalo, že Ozbrojené sily SR sú potrebné pre Slovensko, tri štvrtiny respondentov súhlasí s tým, že OS SR garantujú bezpečnosť a obranu štátu a rovnaký podiel opýtaných súhlasil s tvrdením, že príslušníci OS SR sú dobre vycvičení. Na druhej strane však iba niečo viac ako polovica opýtaných si myslí, že OS SR majú kvalitnú bojovú techniku.

Obranyschopnosť Slovenska považuje za dôležitú až 91,6 percent respondentov prieskumu, pričom najviac opýtaných vidí záruku vonkajšej bezpečnosti SR v dobrých vzťahoch so susednými štátmi, ale taktiež naše členstvo v EÚ a NATO.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky