Ocenili Vojenský čin roka

Zdroj foto: MO SR
Zdroj foto: MO SR

Vojenský čin roka vyzdvihuje výnimočné skutky súvisiace s rezortom obrany za predchádzajúci rok. Vo štvrtok večer sa uskutočnilo vyhlásenie laureátov už 24. ročníka tejto ankety. Ocenení boli laureáti v kategóriách Služba vlasti, Pomoc verejnosti, Priateľ armády a Záchrana života. O laureátoch spomedzi nominácií na Vojenský čin roka 2020 rozhodla komisia v zložení predstaviteľov rezortu obrany na čele s hlavnou veliteľkou Ozbrojených síl SR, prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Laureátmi v kategórii Pomoc verejnosti sa stali kapitáni Ladislav Parma, Viktor Frančiak, major v zálohe Ondrej Hlavatý a kolektív 1. protilietadlovej raketovej skupiny, ktorí finančnou zbierkou ale aj inou pomocou a podporou pomohli kolegovi a jeho rodine, ktorý sa pre onkologické ochorenie ocitol v ťažkej životnej situácii. „Ak to naše malé gesto aspoň na malú chvíľu dokázalo zmierniť jeho príkorie, sme úprimne veľmi radi,“ povedal kpt. Viktor Frančiak spolu so želaním zdravia a síl pre kolegu.

V kategórii Služba vlasti bol za mimoriadne plnenie úloh a povinností ocenený rotmajster Radek Belan, ktorého nominácia oceňovala jeho prístup, spôsob a motiváciu vojakov, ktorých pripravuje v rámci základného vojenského výcviku. „Je to pre mňa obrovská česť tu stáť, za celú kariéru je to to najväčšie ocenenie. Veľmi si to vážim, ďakujem,“ uviedol.

Za prispievanie k budovaniu civilno-vojenských vzťahov a šírenie dobrého mena Ozbrojených síl SR či povedomia o vojenskej histórii bol v kategórii Priateľ armády ocenený pán Richard Koky, bývalý profesionálny vojak a Róm. Ocenenie získal za mimoriadnu pomoc a spoluprácu s vojakmi v prvom kole a línii boja proti pandémii COVID-19 najmä na území osád s marginalizovaným rómskym obyvateľstvom, ako expert pre terén národného projektu Zdravé komunity a pracovník organizácie ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny. Cenu za neho prevzal šéfredaktor časopisu Obrana a navrhovateľ nominácie Pavol Vitko. „Pán Koky dostal bežnú jesennú virózu, ospravedlňuje sa, navyše jeho blízky príbuzný zomrel na COVID-19 a tak pripravujú pohreb. On sám sa už naozaj teší na tretie očkovanie a odporúča a prosí všetkých, aby sa dali zaočkovať. To je odkaz laureáta,“povedal Vitko.

Zachránil život pri nehode

Vrcholom večera bola kategória Záchrana života, v ktorej ocenili nadporučíka Ladislava z 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Hrdinsky pomohol pri autonehode, pričom holými rukami a pomocou škrtidiel, ktoré nosí vždy pri sebe, zabránil vykrvácaniu zranenej ženy. „Ja len dúfam, že budem môcť byť počas mojich činných rokov služby pridanou hodnotou nielen pre 5. pluk špeciálneho určenia, ale aj pre celé ozbrojené sily. Ďakujem,“ povedal laureát.

Minister obrany sa k vojakom počas galavečera prihovoril slovami velikána slovenskej histórie, generála Milana Rastislava Štefánika. „Nech každý z nás je dnes lepší, ako bol včera a vlasť naša bude veľká a slávna. Byť lepší, urobiť viac – to sú presne tie skutky, o ktorých je aj Vojenský čin roka a symbolicky na Medzinárodný deň vojnových veteránov – ľudí, ktorí takéto skutky robili tiež,“ povedal Jaroslav Naď.

Zdôrazmil, že aj napriek tomu, že príbehy Vojenského činu roka sú rôzne, spájajú ich dve veci – ľudskosť a pripravenosť urobiť niečo viac, či už zasiahnuť a zachrániť ľudský život, majetok, jednoducho pomôcť. Ocenil, že aj napriek rozsiahlemu nasadeniu a vyťaženiu Ozbrojených síl SR dostal rezort množstvo nominácií vojačiek a vojakov v rôznych kategóriách, ktorí urobili ešte o niečo viac – okrem vynikajúceho plnenia svojich úloh a povinností urobili niečo navyše. „Všetkým zo srdca veľmi pekne ďakujem,“dodal minister.

Výsledky Vojenského činu roka 2020 vyhlásili na Medzinárodný deň vojnových veteránov. Jednu z cien odovzdal práve vojnový veterán, rtm. v.v. Karol Kuna, ktorý počas SNP pôsobil v partizánskej skupine ako spojka a neraz bol v ohrození života. „Mám tu česť, že sa môžem stretnúť s nominovanými ľuďmi, ktorí pomáhajú civilnému obyvateľstvu. Prežívali sme to aj my – za vojny, keď nám civilné obyvateľstvo poskytovalo nezištnú pomoc, aby sme mohli plniť svoje úlohy. Preto vysoko oceňujem týchto ľudí, ktorí dnes pomáhajú budovať alebo nadobúdajú dobrý vzťah k armáde a aj k pamäti nás, veteránov vojny,“ povedal hrdina SNP, pán Karol Kuna.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky