Na poľsko-bieloruskej hranici sú už aj britskí ženisti a ruskí výsadkári

Zdroj foto: Belarusian Defense Ministry Press Service
Zdroj foto: Belarusian Defense Ministry Press Service

Na jednej strane bieloruskí vojaci, ruskí výsadkári a bombardéry s jadrovými zbraňami a na druhej strane poľskí a ukrajinskí vojaci a britskí ženisti. Takto vyzerá hromadenie síl na hraniciach s Bieloruskom. Situácia sa tam každým dňom vyostruje.

Európa hrozí sankciami a Lukašenko sa vyhráža zastavením ruského plynu. Z oboch strán sa pritom k hranici presúvajú ďalšie a ďalšie jednotky a zároveň varujú, že kríza hrozí prerásť v ozbrojený konflikt. V piatok ráno sa najprv objavili obvinenia, že bieloruskí vojaci pomáhajú migrantom prekračovať pod rúškom tmy hranicu s Poľskom. Ľudia z Afriky a Blízkeho východu táboria na hranici od začiatku týždňa. Ich počet sa odhaduje na 4 000. Na ceste do EÚ ich zastavil plot a poľskí vojaci. No v noci bieloruskí vojaci prestrihávajú plot, aby sa malé skupiny migrantov dostali na druhú stranu. V noci na piatok sa takto dostalo do Poľska 400 ľudí, noc predtým 200.

Poľsko zvýšilo počet svojich vojakov pri hranici s Bieloruskom na 15 000. Reagovala aj Ukrajina, ktorá sa obáva, že sa migrantská kráza preleje na jej územie. K bieloruskej hranici presunula 8 500 svojich vojakov. Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak oznámil, že v oblasti je aj malá jednotka britských ženistov, ktorá pomôže zosilniť zábrany na hranici. Zrejme ide o súčasť britského vojenského kontingentu, ktorý je v Poľsku v rámci síl NATO.

Sily sa hromadia aj na druhej strane. Bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko pohrozil vypnutím plynu, ktorý cez jeho územie prúdi do EÚ z Ruska. Urobil tak po tom, čo Brusel vyhlásil, že za zneužívanie migrantov ako hybridnej zbrane uvalí na Minsk nové sankcie. „My zohrievame Európu a oni sa nám vyhrážajú? A čo keď zastavíme dodávky plynu?“ vyhlásil Lukašenko. Na mysli mal plynovod Jamal, ktorý vedie cez Bielorusko. Rusko dodáva Európe približne 50 percent plynu, ktorý potrebuje a z tohto množstva 20 percent ide cez Jamal. Ruská strana však okamžite reagovala, že Lukašenko s ňou svoje vyhrážky vopred nekonzultoval a že Moskva mieni svoje kontrakty dohodnuté s EÚ dodržať.

Kým na ekonomickom poli Rusko nasadilo zmierlivý tón, na tom vojenskom pomáha Lukašenkovi napínať svaly. Nad Bielorusko už druhý deň po sebe poslalo na cvičné lety svoje strategické bombardéry Tu-160 schopné niesť jadrové bomby. A v piatok sa len 30 km od miesta, kde na poľsko-bieloruských hraniciach prebieha migračná kríza, začalo veľké cvičenie ruských výsadkárov. Tí spolu s bieloruskými vojakmi nacvičovali obsadzovanie nepriateľského územia, zaisťovanie mostov a likvidáciu protivníkových hliadok. Bielorusko uviedlo, že ide o reakciu na hromadenie poľských vojakov na druhej strane hranice. Že sú tam tí vojaci preto, lebo Bielorusko organizuje masívnu inváziu migrantov, je už len akousi absurdnou pointou.

Vo štvrtok večer navyše USA podľa agentúry Bloomberg varovali európskych spojencov, že na základe informácií, ktoré zatiaľ nezverejnili, hrozí ruský útok na Ukrajinu. Ako sme už informovali, ruské jednotky, ktoré majú základne na Sibíri, ostali po jesennom cvičené v meste Jeľňa, 260 km severne od ukrajinských hraníc. Keď sa ale pozrieme na mapu, udrie nám do očí, že omnoho bližšie sú hranice Bieloruska a tam prebiehajúce napätie s Poľskom…

11. júla 2024

Prezident Pellegrini na summite NATO rokoval aj so Zelenským

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi