V čínskej púšti vyrástli makety amerických lodí

Zdroj foto: Maxar Technologies
Zdroj foto: Maxar Technologies

Čína postavila v púšti na severozápade krajiny obrovské makety amerických lodí. Zrejme majú slúžiť ako cvičné ciele. Čína ich nijak neskrýva a teda chce, aby ich Američania videli.

Snímky urobil satelit americkej spoločnosti Maxar Technologies. V púšti Taklamakan v Ujgurskej autonómnej oblasti Sin-ťiang zachytil obrysy zodpovedajúce americkej lietadlovej lodi a najmenej dvom jej sprievodným torpédoborcom. V tomto prípade ide o statické makety. Číňania však vytvorili aj jednu pohyblivú. Na špeciálne postavených koľajniciach sa pohybuje 75 metrov dlhá maketa, ktorá pripomína americkú výsadkovú loď s letovou palubou.

Podľa stránky USNI News ide s najväčšou pravdepodobnosťou o strelnicu, ktorú buduje čínska armáda. Peking už niekoľko rokov vyvíja rakety určené na boj proti lodiam a nijak sa netají tým, že ich cieľom má byť americké námorníctvo. Aj to, že strelnicu nijak neutajuje pred americkými satelitmi, naznačuje, že chce, aby USA o týchto aktivitách vedeli.

Peking a Washington majú v Tichom oceáne viacero oblastí, v ktorých sa stretávajú ich záujmy a z toho pramenia spory. Už tradične ide o Taiwan, ktorý Čína považuje za svoju odštiepeneckú provinciu, no USA sú pripravené brániť ho v prípade napadnutia. V posledných rokoch je jablkom svárov aj Juhočínske more, ktoré si Čína nárokuje celé pre seba, hoci je zo všetkých okolitých štátov od neho najviac vzdialená. Na dôkaz svojho nároku buduje na plytčinách v Juhočínskom mori umelé ostrovy, čo je v rozpore s medzinárodným právom – no rozhodnutia medzinárodného súdu Čína ignoruje. Proti čínskym nárokom sa stavajú Filipíny, Vietnam, Brunej, Malajzia i Taiwan a USA sú spojencami viacerých z nich. Do blízkosti nelegálnych čínskych umelých ostrovov Američania pravidelne posielajú svoje vojnové lode a lietadlá.

31. júla 2023

Ukrajine dodáme ďalšie dve Zuzany 2

30. júla 2023

Video: Čo znamenajú farby oblečenia personálu na letovej palube?

28. júla 2023

Litva kúpi prvé tanky v Pobaltí

27. júla 2023

Austrália chce ďalšie Herculesy, Británia Airbusy A-400M

26. júla 2023

Video: NATO velilo americkej lietadlovej lodi

25. júla 2023

Slovinsko obstaráva transportné lietadlá a vrtuľníky